Góry na deskach teatru – „Każdemu Everest”

Góry na deskach teatru – „Każdemu Everest”

Jarek Zaktaulizowany: 5 czerwca 2018 (Opublikowany: 12 listopada 2015)

„Tragiczne losy himalaistów były tematem niejednego filmu czy książki. Zdobywanie najwyższych szczytów ziemi to przede wszystkim piękne, ale jednocześnie niezrozumiałe dla zwykłego mieszkańca nizin szaleństwo. Za tragicznymi wypadkami kryją się decyzje kierowane uczuciami, które są zrozumiałe jedynie od pewnej wysokości nad poziomem morza. Radosław Paczocha w swoim tekście próbuje zmierzyć się z Everestem niezwykłości ludzi stojących za polskim himalaizmem, Everestem niezrozumienia zwykłych śmiertelników i Everestem pragnień, wspinania, ekstremalnych doznań i zdobywania. Mierzy się także z powszechnymi wyobrażeniami na temat polskich himalaistów, które ukazane w różnych kontekstach przestają być jednoznaczne. Jelenia Góra długo czekała na taki spektakl o górach, który stworzy reżyser, a także przewodnik górski – Piotr Jędrzejas”. Krótki opis znajdujący się na stronie internetowej zachęca do odwiedzenia teatru, z czego z przyjemnością skorzystaliśmy. Skorzystaliśmy tym bardziej, że jesteśmy patronatem medialnym przedstawienia, którego premiera przypadła dokładnie w 26. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych himalaistów Jerzego Kukuczki.

Spektakl przenosi widzów w świat gór, stawia na przeciw grupy himalaistów, którzy borykają się z pytaniami dotyczącymi wysokogórskich wypraw, życiowych priorytetów. Prawie każdemu pytaniu poświęcony jest osobny epizod, dzięki czemu przekaz jest bardzo wyrazisty. Wspomniane części nawiązują do rzeczywistych wydarzeń, przez co osoba związana ze środowiskiem, czy też zaznajomiona z bogatą literaturą górską, łatwo przypisze je do czasu, wyprawy, czy też postaci. Ale owo połączenie wydarzeń nie jest konieczne, aby podążać za spektaklem, przez co jest on adresowany do szerokiego grona odbiorców.

Dopełnieniem bardzo dobrej gry aktorów jest muzyka Sławomira Kupczaka oraz jakże skromna scenografia, w której rekwizyty ograniczone są do ściany, beczki, lin, czekanów, kawałka lodu. Zabieg ten zmusza widownię do głębszego zastanowienia się nad problemami, z którymi zmierzają się ludzie gór.

„Każdemu Everest” jest kawałem dobrego teatru. Czy znajdziemy w nim odpowiedź na jedno z najpopularniejszych pytań zadawanych himalaistom „Po co idziecie w góry?”. Tutaj zdania są podzielone :). Na pewno zostaniemy zmuszeni do, przynajmniej cząstkowego, zaznajomienia się z ich światem.

Po spektaklu mieliśmy ogromną przyjemność spotkać się na chwilę z aktorami i zamienić z Nimi kilka słów. Jedno z pytań, z którymi się „zmierzyli”, brzmiało „jak długo trzeba się przygotować do takiej sztuki, gdzie nie dla każdego z nich góry muszą być słabością”. Oczywiście, jak zawsze, to zależy, ale kosztuje to wiele wysiłku, a czas spędza się na lekturze, oglądaniu filmów, spotkaniach z alpinistami, himalaistami. A więc jest ciekawie!

Z całą pewnością podczas tego krótkiego spotkania nie przeniknęliśmy do Ich świata, ale znaleźliśmy powiązanie między aktorami a… himalaistami. Powiązaniem jest pasja.

Galeria

Autorem zdjęć jest Robert Czepielewski.
Zdjęcia zostały wykorzystane za zgodą Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.

Informacje praktyczne

Kto za tym stoi

  • Autor: Radosław Paczocha
  • Reżyser: Piotr Jędrzejas
  • Scenografia: Jan Kozikowski
  • Muzyka: Sławomir Kupczak
  • Występują: Małgorzata Osiej – Gadzina, Bogusław Kudłek, Bogusław Siwko, Sebastian Świerszcz (gościnnie)/Robert Mania
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x