„Broad Peak. Niebo i Piekło” – Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

„Broad Peak. Niebo i Piekło” – Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

Ktoś mógłby powiedzieć, że to kolejna książka o tragedii na Broad Peak, dodatkowo ukazująca się mniej więcej w tym samym czasie co „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Racja, książka kolejna, ale jak bardzo inna. Dla autorów – Bartka Dobrocha i Przemka Wilczyńskiego – tragiczne wydarzenia na ośmiotysięcznym szczycie stanowiły pretekst między innymi do przybliżenia historii polskiego himalaizmu, „Lodowych Wojowników”.

Książka wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego napisana jest z niezwykłą rozwagą, czytelnik nie znajdzie w niej ocen postępowania poszczególnych osób, gdyż ich nie powinno być… W zamian natomiast przedstawione są sylwetki uczestników wyprawy – ciekawostką jest fakt, że brakuje rozdziału dotyczącego Artura Małka (celem poznania przyczyn odsyłam do książki), pomagające zrozumieć ich marzenia, zobaczyć Świat ich oczami. Dla mnie te rozdziały były swego rodzaju perełkami, autorzy pokazali prawdziwy kunszt dziennikarski.

Wiele miejsca w publikacji, ze zrozumiałych powodów, poświęconych jest twórcy programu „Polski Himalaizm Zimowy”, Arturowi Hajzerowi. Dzięki temu czytelnik ma możliwość poznania przyczyny powstania programu, oraz zrozumieć, jak ta tragedia wpłynęła na jego twórcę.

Lektura książki to również opis wydarzeń, które miały miejsce po tragedii, kiedy na porządku dziennym były oskarżenia, polemiki, dyskusje dotyczące himalaizmu w ogóle. Oczywiście, to również czas raportu PZA, któremu poświęcony jest osobny rozdział.

Książkę czyta się z przyjemnością, autorzy wykazali się rzetelnością, pozwolili czytelnikowi ocenić wyprawę i wszystko, co było z nią związane. Z całą pewnością pozycja ta pozwala lepiej „zrozumieć góry”.

TytułBroad Peak. Niebo i piekło 
Autor
WydawnictwoWydawnictwo Poznańskie
Językpolski
ISBN978-83-7177-949-7
Data wydania
Liczba stron432
OkładkaTwarda

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "„Broad Peak. Niebo i Piekło” – Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy