Eksploruj szczyty świata w Centrum Górskim Korona Ziemi

Eksploruj szczyty świata w Centrum Górskim Korona Ziemi

Nie trzeba być himalaistą, by zdobyć Koronę Ziemi. Najwyższe szczyty wszystkich kontynentów można teraz eksplorować w Zawoi pod Babią Górą. 15 lutego o godzinie 14 otwarte zostanie tu pierwsze w Polsce Centrum Górskie Korona Ziemi. Zarząd Centrum serdecznie zaprasza na uroczystość otwarcia. Od 16 lutego Centrum można już zwiedzać!

Centrum Górskie Korona Ziemi powstało na miarę najnowocześniejszych interaktywnych centrów edukacyjnych na świecie. To nie tylko gabloty i eksponaty. To prawdziwa przygoda odkrywania gór. Dzięki nowoczesnemu systemowi informatycznemu zwiedzający mogą dobrać odpowiednią dla swojego wieku „ścieżkę zwiedzania” i zdobywać górskie olbrzymy.

W Centrum znajdują się makiety wszystkich szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi. Każdy ze szczytów ma swojego opiekuna – wybitnego himalaistę, podróżnika lub wspinacza. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zostali patronami Mount Everestu, jako pierwsi zimowi zdobywcy najwyższej góry świata. Opiekunem Mc Kinley na Alasce jest Ryszard Pawłowski, który wspiął się na ten szczyt 9 razy! Opiekunem Elbrusa jest Denis Urubko – znany z tego, że wybiegł na ten pięciotysięcznik podczas zawodów Elbrus Race. Piramida Carstensza znalazła swojego opiekuna w osobie wybitnego słowackiego himalaisty Petera Hamora, zdobywcy Korony Ziemi. Kilimandżaro wziął w opiekę Tomasz Kobielski – trzeci polski zdobywca Korony Ziemi, który na najwyższy wierzchołek Afryki wyszedł… kilkadziesiąt razy. Dachowi Europy Mont Blanc patronuje filar polskiego himalaizmu Janusz Kurczab, który dokonał I zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Mont Vinson na Antarktydzie wziął w opiekę Janusz Majer – wybitny himalaista i podróżnik. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua – znajduje się pod opieką Martyny Wojciechowskiej. Patronem Góry Kościuszki jest Edmund Strzelecki. Niemal wszyscy współcześni opiekunowie gór – z
wyjątkiem jednej osoby – pojawią się na otwarciu Centrum!

Całości dopełnia rozsuwana przy dźwięku kamiennej lawiny makieta Babiej Góry. Do tego zwiedzający mają do dyspozycji sale multimedialne oraz liczne pamiątki po polskich himalaistach. Centrum Górskie Korona Ziemi to bowiem nie tylko miejsce – to także, a może przede wszystkim – ludzie, którzy zaangażowali się w jego powstanie i działalność. Wielu z nich przekazało cenne pamiątki, dzięki którym „złota epoka polskiego himalaizmu” została upamiętniona, a młode pokolenie Polaków będzie mogło poznawać ten ważny etap polskiej historii i eksploracji świata.

Inwestorami Centrum Górskiego Korona Ziemi są: gmina Zawoja oraz słowacka firma Tatry Mountain Resorts. Partnerami projektu są: GOPR, Babiogórski Park Narodowy, Salewa, www.zawoja.pl.

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar