Imprezy

BloGÓRsfera w Radomiu, czyli pierwsze spotkanie blogerów górskich

BloGÓRsfera w Radomiu, czyli pierwsze spotkanie blogerów górskich

Pewnego marcowego dnia otrzymaliśmy wiadomość o mniej więcej takiej treści: „Heloł :) prowadzę bloga „Ruda z wyboru” i wymyśliłam sobie, że zrzeszę górskich blogerów (…) powoli zaczynam organizować spotkanie”, które ma się odbyć w Radomiu. Góry w Radomiu? Zabrzmiało trochę absurdalnie, jednak dla chcącego nic trudnego – za sprawą Gosi, przynajmniej na chwilę udało się to osiągnąć. Zebranie blogerów z całej Polski, piszących o górach, w jednym dniu nie mogło być zadaniem łatwym, ale realizacja była udana – było trochę zabawy i rozmów, trochę prelekcji, trochę wspinaczki. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy osoby, które do tej pory znaliśmy tylko z ekranów komputerowych. Czego chcieć więcej?

Odsłonięcie pomnika Alpinistów Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, którzy w górach zostali na zawsze

Odsłonięcie pomnika Alpinistów Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, którzy w górach zostali na zawsze

Środowy wieczór spędziliśmy na uroczystości odsłonięcia pomnika „Alpinistów Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, którzy w górach zostali na zawsze” projektu artysty rzeźbiarza Bogumiła Burzyńskiego. Pomnik stanął w Katowicach obok zabytkowego kościoła pw. Świętego Archanioła Michała w Parku im. Tadeusza Kościuszki.

Bo to historia, bo to marzenia…

„Pobiegłem i już wiem, że jak tylko w przyszłym roku będzie kontynuacja tego wydarzenia, to również wezmę w nim udział”, tak napisałem po zeszłorocznym Biegu dla Słonia. Podpisuję się pod tymi słowami raz jeszcze. Jak ktoś nie był, niech żałuje, Ci co byli, pewnie mają podobne odczucia.

XIX Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju

XIX Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju

Po zeszłorocznym Przeglądzie Filmów Górskich wiedziałem, że na dziewiętnastej edycji nie może nas zabraknąć. Niestety (albo stety :)) pod koniec września wiele się działo, w Katowicach odbywały się między innymi Mistrzostwa Świata w Siatkówce, dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na kilkudniowy pobyt Sudetach. Zdecydowaliśmy się zawitać do Lądka w niedzielę, na prelekcję Ryszarda Pawłowskiego, którego dotychczas nie mieliśmy okazji spotkać.

Kilka chwil na 10-tych Spotkaniach z Filmem Górskim

Kilka chwil na 10-tych Spotkaniach z Filmem Górskim

Sezon festiwali, spotkań górskich czas zacząć. Jubileuszowe, dziesiąte Spotkania z Filmem Górskim były bardzo dobrą okazją, aby zawitać do Zakopanego. Dzięki temu mieliśmy okazję posłuchać kilku z zaproszonych gości – Edurne Pasaban, Arlene Blum i Kingę Baranowską, oraz zrobić małą wycieczkę (o czym będzie mowa w osobnym wpisie).

Ostatni taki Rozsypaniec

Ostatni taki Rozsypaniec

Bieszczady już zawsze w jakimś stopniu będą nam się kojarzyły z Aniołami, z „Bieszczadzkimi Aniołami”… Wszystkie poprzednie wizyty w tych urokliwych górach skupione były wokół festiwalu, aż do 2009 roku, kiedy to, z różnych powodów, odbyła się ostatnia edycja.

Po „Bieszczadzkich Aniołach” przyszedł czas na „Bieszczadzkie spotkania ze sztuką Rozsypaniec”, które jakoś nie były nam po drodze – nie było swoistego magnesu przyciągającego nas. Aż do teraz.

Bieg dla Słonia 2014

Bieg dla Słonia 2014

Decyzja o moim udziale w Biegu dla Słonia 2014 zapadła dość spontanicznie. O wydarzeniu wiedziałem dość wcześnie, ale sam, dosłownie kilka dni przed piątkowym wieczorem powiedziałem: „tak, pobiegnę”. Pobiegłem i już wiem, że jak tylko w przyszłym roku będzie kontynuacja tego wydarzenia, to również wezmę w nim udział. Myślę, że te słowa najlepiej oddają, jak było podczas drugiej edycji „Biegu dla Słonia”.

Relacja z III Łaziskiego Festiwalu Górskiego „Pod Górę”

Relacja z III Łaziskiego Festiwalu Górskiego „Pod Górę”

O Łaziskim Festiwalu „Pod Górę” dowiedziałem się przez przypadek. Nie pamiętam już, czego dokładnie szukałem, kiedy szczęśliwym trafem, kilka dni przed samym wydarzeniem, znalazłem się na ich stronie. Bliskość Łazisk Górnych zachęcała, aby posłuchać osób prowadzących zdecydowanie inny tryb życia od standardowego. Grzechem byłoby nie skorzystać.

Relacja z XVIII edycji Festiwalu w Lądku Zdroju

Relacja z XVIII edycji Festiwalu w Lądku Zdroju

W dniach 19-22.09, za sprawą 18. edycji Przeglądu Filmów Górskich, Lądek Zdrój stał się stolicą gór. Do tej niewielkiej miejscowości zawitało wiele gwiazd, m.in.: Simone Moro, Denis Urubko, Bernadette McDonald, Krzysztof Wielicki, Janusz Onyszkiewicz, Janusz Majer, Anna Czerwińska i jeszcze więcej widzów. Program festiwalu był bardzo bogaty w filmy górskie, prelekcje, przez co często nie wiedzieliśmy, na co w danym momencie się zdecydować. Z całą pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Spotkania z Górami… czyli Klub Wysokogórski zaprasza do Oka Miasta – Kinga Baranowska

Spotkania z Górami… czyli Klub Wysokogórski zaprasza do Oka Miasta – Kinga Baranowska

Gościem drugiej prelekcji z cyklu „Spotkania z Górami… czyli Klub Wysokogórski zaprasza do Oka Miasta” była zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników – Kinga Baranowska, która prezentowała swoją drogę po Koronę Himalajów.

Spotkanie z Anną Czerwińską w Sosnowcu

Spotkanie z Anną Czerwińską w Sosnowcu

Życie z pasją smakuje lepiej

Gościem piątkowego (21.01.2011) spotkania z cyklu „Życie z pasją smakuje lepiej”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu, była pierwsza Polka, która zdobyła „Koronę Ziemi”Anna Czerwińska. Dla mnie miejsce spotkania wydało się co najmniej dziwne, gdyż trudno było mi znaleźć powód, dla którego Anna Czerwińska miałaby odwiedzić Sosnowiec. Owa zagadka została rozwiązana już na samym początku spotkania – otóż Himalaistka była dawcą szpiku dla jednej z mieszkanek tego miasta.

Reinhold Messner na XI Dniach Lajtowych PKA

Reinhold Messner na XI Dniach Lajtowych PKA

Od 12 do 14 listopada w hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem odbyły się XI Dni Lajtowe. Ja, wraz z Tatą Ani, postanowiliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu od 13. listopada, a więc od dnia, w którym występowała gwiazda imprezy, pierwszy zdobywca Korony Himalajów, Reinhold Messner.

Kinga Baranowska na III Spotkaniach Podróżników i Eksplorerów

Kinga Baranowska na III Spotkaniach Podróżników i Eksplorerów

Tegoroczne Spotkania Podróżników i Eksplorerów, które odbyły się w Dworku Białoprądnickim cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Jednym z zaproszonych gości była Kinga Baranowska. Himalaistka podczas swojej prezentacji podzieliła się wrażeniami z wyprawy na Kanczendzongę.