Beskid Makowski


Beskid Makowski na rowerze

Beskid Makowski na rowerze

A może by tak spędzić trochę czasu na rowerze? W górach? Ten pomysł chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu. Dla wielu osób taka forma aktywności to norma, ja się niestety do tej grupy nie zaliczam. Jeszcze nie. Ostatni raz na dwóch kółkach jechałem może dziesięć lat temu, więc pomysł był trochę szalony, ale z całą pewnością realny, w szczególności, gdy ma się obok siebie Jacka :).

Wycieczkę postanowiłem połączyć z kolejnym odcinkiem Małego Szlaku Beskidzkiego, więc trasa zarysowała się sama – wyruszamy z Palczy i górami, szlakiem czerwonym jedziemy do Myślenic. Wspomniany fragment zapowiadał się jako ciężki pod względem kondycyjnym, a „odpoczywać” mieliśmy w drodze powrotnej do Palczy, prowadzonej po asfalcie. Czy na pewno odpoczywaliśmy?

Mały Szlak Beskidzki
Za nami90.2 km
Przed nami46.8 km

Chełm Wschodni w słoneczny dzień

Chełm Wschodni w słoneczny dzień

Pomimo braku odpowiedzi na zaczepkę w komentarzu do wpisu „1-go maja na Leskowcu”, Jacek towarzyszył mi na kolejnym odcinku Małego Szlaku Beskidzkiego. Wyruszyliśmy z Krzeszowa Górnego, aby po ponad pięciu godzinach dotrzeć do Palczy. Tym samym, za nami już ponad połowa MSB.

Mały Szlak Beskidzki
Za nami69.2 km
Przed nami67.8 km

Chełm Wschodni

Chełm Wschodni

Na niewybitny szczyt Chełmu Wschodniego (581 m n.p.p.) w Beskidzie Makowskim postanowiliśmy wejść szlakiem czerwonym z Palczy. Koniec trasy zaplanowaliśmy w Budzowie, więc wycieczka z założenia miała być krótka.

Babica Zachodnia

Babica Zachodnia

Po wstępnym zapoznaniu się z urokami Beskidu Makowskiego, postanowiliśmy kontynuować eksplorację tych terenów. Wycieczkę, której głównym celem była Babica Zachodnia (634 m n.p.m.), rozpoczęliśmy w Bieńkówce, w punkcie kończącym drogę z roku poprzedniego, schodząc z Koskowej Góry (867 m n.p.m.). Koniec zaplanowaliśmy w miejscowości Palcza, więc fragment szlaku musieliśmy pokonać dwukrotnie.

Pasmem Koskowej Góry

Pasmem Koskowej Góry

Beskid Makowski z całą pewnością nie jest najpopularniejszą grupą górską w Polsce. My postanowiliśmy poznać jego fragment, a dokładniej rzecz ujmując fragment pasma Koskowej Góry. Jako punkt początkowy obraliśmy niewielką wieś w dolinie BogdanówkiSkomielną Czarną i zmierzaliśmy do wsi Bieńkówka.