Nowy regulamin GOT PTTK

Nowy regulamin GOT PTTK

1 stycznia 2014 uległ zmianie regulamin GOT PTTK. Jeżeli należysz do grona osób, którym znana jest ta odznaka i masz już niejedną pieczątkę w książeczce, bądź też dopiero zaczynasz tę długoletnią przygodę, warto, abyś zapoznał się z nową wersją regulaminu. Zmian jest kilka i to dość poważnych.

Odznaki w stopniu małym

Zmiany w tym przypadku nie są bardzo poważne, ale jednak są.

Po pierwsze, nadwyżka punktów cały czas zaliczana jest na poczet kolejnego stopnia, jednak nie maksymalnie 50%, jak było dotychczas, tylko 25%. Dla mnie jest to zaskoczenie i nie do końca potrafię zrozumieć, skąd taki krok.

Po drugie regulamin wymusza odwiedzenie kilku regionów górskich. Mianowicie w przypadku odznaki srebrnej punkty muszą być zbierane w co najmniej dwóch grupach górskich, w przypadku złotej – trzech. Jest to swego rodzaju nowość w porównaniu z poprzednim regulaminem.

Zmian może jest trochę więcej, jednak te „rzucają” się w oczy.

Odznaki w stopniu dużym

Tutaj zachodzi mała rewolucja, a wprowadzone modyfikacje znacznie wpływają na planowanie wypraw górskich przez osoby zainteresowane dużymi stopniami GOT.

Wprowadzona została minimalna ilość dni dla wycieczek wielodniowych i tak, wycieczka musi trwać co najmniej 7 dni. Dopuszcza się podzielenie wycieczki na dwie raty, co najmniej 4-dniowe – wtedy musi ona trwać co najmniej 8 dni. Dodatkowo musi być zachowana ciągłość w terenie. Dla przypomnienia, poprzedni regulamin dopuszczał przerwy, zarówno w czasie, jak i w przestrzeni.

Na tym nie koniec :). Odznakę brązową zdobywa się w dwóch grupach górskich, odznakę srebrną – w kolejnych dwóch z pominięciem tych, które zostały wybrane do odznaki brązowej. Dodatkowo, należy zdobyć minimum 100 punktów w Górach Świętokrzyskich. Aby uzyskać odznakę złotą, należy zaplanować i odbyć :) wycieczki w kolejnych dwóch grupach górskich, z pominięciem tych, które zostały wykorzystane do poprzednich stopni. Do tego należy dodać 150 punktów w Tatrach i na Podtatrzu (w tym co najmniej 60 punktów w Tatrach Zachodnich, co najmniej 60 punktów w Tatrach Wysokich i co najmniej 30 punktów na Podtatrzu).

Zmianie uległy również punkty pośrednie i wprowadzone zostały punkty początkowe oraz końcowe.

Krótko podsumowując

Zdobycie odznak, zgodnie z nowym regulaminem, wydaje się być trudniejsze. Jednak… pewnie są osoby, które zobaczą wiele podobieństw do regulaminu obowiązującego w 1989 roku. Tak, w dużej mierze wracamy do tego, co było!

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Nowy regulamin GOT PTTK"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy