Nowy regulamin GOT PTTK

Nowy regulamin GOT PTTK

1 stycznia 2014 uległ zmianie regulamin GOT PTTK. Jeżeli należysz do grona osób, którym znana jest ta odznaka i masz już niejedną pieczątkę w książeczce, bądź też dopiero zaczynasz tę długoletnią przygodę, warto, abyś zapoznał się z nową wersją regulaminu. Zmian jest kilka i to dość poważnych.

Odznaki w stopniu małym

Zmiany w tym przypadku nie są bardzo poważne, ale jednak są.

Po pierwsze, nadwyżka punktów cały czas zaliczana jest na poczet kolejnego stopnia, jednak nie maksymalnie 50%, jak było dotychczas, tylko 25%. Dla mnie jest to zaskoczenie i nie do końca potrafię zrozumieć, skąd taki krok.

Po drugie regulamin wymusza odwiedzenie kilku regionów górskich. Mianowicie w przypadku odznaki srebrnej punkty muszą być zbierane w co najmniej dwóch grupach górskich, w przypadku złotej – trzech. Jest to swego rodzaju nowość w porównaniu z poprzednim regulaminem.

Zmian może jest trochę więcej, jednak te „rzucają” się w oczy.

Odznaki w stopniu dużym

Tutaj zachodzi mała rewolucja, a wprowadzone modyfikacje znacznie wpływają na planowanie wypraw górskich przez osoby zainteresowane dużymi stopniami GOT.

Wprowadzona została minimalna ilość dni dla wycieczek wielodniowych i tak, wycieczka musi trwać co najmniej 7 dni. Dopuszcza się podzielenie wycieczki na dwie raty, co najmniej 4-dniowe – wtedy musi ona trwać co najmniej 8 dni. Dodatkowo musi być zachowana ciągłość w terenie. Dla przypomnienia, poprzedni regulamin dopuszczał przerwy, zarówno w czasie, jak i w przestrzeni.

Na tym nie koniec :). Odznakę brązową zdobywa się w dwóch grupach górskich, odznakę srebrną – w kolejnych dwóch z pominięciem tych, które zostały wybrane do odznaki brązowej. Dodatkowo, należy zdobyć minimum 100 punktów w Górach Świętokrzyskich. Aby uzyskać odznakę złotą, należy zaplanować i odbyć :) wycieczki w kolejnych dwóch grupach górskich, z pominięciem tych, które zostały wykorzystane do poprzednich stopni. Do tego należy dodać 150 punktów w Tatrach i na Podtatrzu (w tym co najmniej 60 punktów w Tatrach Zachodnich, co najmniej 60 punktów w Tatrach Wysokich i co najmniej 30 punktów na Podtatrzu).

Zmianie uległy również punkty pośrednie i wprowadzone zostały punkty początkowe oraz końcowe.

Krótko podsumowując

Zdobycie odznak, zgodnie z nowym regulaminem, wydaje się być trudniejsze. Jednak… pewnie są osoby, które zobaczą wiele podobieństw do regulaminu obowiązującego w 1989 roku. Tak, w dużej mierze wracamy do tego, co było!

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Nowy regulamin GOT PTTK"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Jarek
Warto zapoznać się również z przepisami przejściowymi, dotyczącymi osób, które są w trakcie zdobywania jakiegoś stopnia odznaki i nowy regulamin trochę to komplikuje. Niemniej, przepisy te nie mówią nic o sytuacji, w której osoba odbyła jedną wielodniową wycieczkę do odznaki dużej (zgodnie ze starym regulaminem), a druga wycieczka „łapie” się na nowy regulamin. W związku z tym, napisałem do Centralnego Referatu Weryfikacyjnego. Udzielona odpowiedź jest proturystyczna: Oczywiście wycieczka wielodniowa zgodna z dotychczasowym regulaminem będzie zaliczona jako jedna z dwóch wycieczek wielodniowych na stopień duży srebrny. Drugą wycieczkę prosimy odbyć zgodnie z przepisami przejściowymi i uzupełnić normę o punkty zdobyte w… Czytaj więcej »
Dawid
Dawid
Zamiast upraszczać – Zarząd wpadł na pomysł, żeby ponownie skomplikować regulamin GOTu… Leśne Dziadki nie tylko w PZPNie siedzą. Zaś przodownicy będą musieli kupić Trasy Punktowane, uczyć się nowych reguł zdobywania GOT… Moim zdaniem wprowadzenie tych zmian zaszkodzi GOTowi i to bardzo. Duże Odznaki będą zdobywane przez bardzo małą ilość turystów – po co większe obwarowania przepisami? Po co narzucanie gdzie turyście mają chodzić po górach by zdobyć np. Dużą Złotą. 30 pkt tu 60 tam… Bezsensu. Turysta powinien sam decydować gdzie chce chodzić. Regulamin powinien być czytelny dla każdego, a nie jak teraz dla nielicznych, dla pasjonatów… I pisze… Czytaj więcej »
Jarek

W moim przekonaniu „ostatni” regulamin był dość prosty, zrozumiały. Wprowadzona zmiana może wielu turystów zniechęcić do GOT PTTK, z drugiej strony zachęcając do innych odznak, takich jak GOT PTT. Jak napisałem w poście, nowy regulamin przypomina ten z 1989 roku, jednak mam wrażenie, że od tamtego momentu wiele się zmieniło – w szczególności gdy mowa o schroniskach… Jakby nie patrzeć, obecnie na szlaku mniej jest turystów „plecakowych”.

Jarek
Jarek

Ciekawe jak zachęcić do łazęgowania po górkach moje pociechy kiedy zlikwidowano normy dla dzieci? Chyba w złą stronę idziemy, nie w góry a pod górę.

Jarek

Trudno się z tym nie zgodzić. Zawsze można poszukać alternatywnych zachęt, takich jak dyplomy ze szczytów (schronisk), czy też metalowe odznaki. Myślę, że opcji jest całkiem sporo…

rice side dishes

Według mnie to bardzo pozytywne zmiany. Oczywiście mogę być w błędzie. Moje dzieci uwielbiają chodzić po górach. Nie potrzebują dodatkowej zachęty.

wpDiscuz