Poza szlakiem

Aparat w góry, czyli czym fotografujemy

Aparat w góry, czyli czym fotografujemy

„Jaki sprzęt fotograficzny zabieracie w góry?”, „Czym fotografujecie?”, „Jaki aparat polecacie w góry?”, „Jakich używacie obiektywów” – to tylko niektóre z pytań, które trafiają na naszą skrzynkę. Tak oto powstał pomysł na wpis, w którym dzielimy się naszymi przemyśleniami związanymi ze sprzętem fotograficznym, skupiając się na naszym rozwoju w tym zakresie.

Jak ukoić zmęczone stopy?

Jak ukoić zmęczone stopy?

Okres wakacji to dla wielu czas wzmożonej aktywności fizycznej. Niestety, po całym intensywnie spędzonym dniu, czy to na zwiedzaniu, czy zdobywaniu kolejnych szczytów, nogi i stopy na których spoczywa ciężar naszego ciała, mogą odmówić posłuszeństwa. Dodatkowo w okresie letnim dochodzi wysoka temperatura, powodująca często opuchnięcia.

Jak poradzić sobie zatem z bolącymi, zmęczonymi nogami, czy też stopami?

Blogowe naj w 2016 roku

Blogowe naj w 2016 roku

Rok 2016 za nami… Też Wam minął za szybko? :) Spoglądając na niego, uważamy, że był dla nas udany pod wieloma – prywatnymi, zawodowymi, czy też blogowymi – względami, co cieszy. Jednak nie o nas chcemy pisać…

Słów kilka o koszulce SmartWool „Midweight Zip T Men”

Słów kilka o koszulce SmartWool „Midweight Zip T Men”

Pierwszy zimowy wyjazd w Tatry wymusił na nas zakup odzieży dostosowanej do bardziej ekstremalnych warunków – mowa o zimie, kiedy w ciągu dnia temperatura wynosiła około -150C. Jednym z zakupów, na który się wtedy zdecydowałem, była koszulka z długim rękawem marki SmartWool, stanowiąca pierwszą warstwę. Po trzech latach jej użytkowania, cały czas jestem z niej zadowolony :).

Nucleon Pants Men, czyli spodnie na zimowe wyjścia

Nucleon Pants Men, czyli spodnie na zimowe wyjścia

Tak jak w góry wyjeżdżam „od zawsze”, tak z turystyką zimową mam do czynienia od stosunkowo krótkiego czasu. Początkowo wypady górskie ograniczone były od wiosny do jesieni, następnie pojawiły się narty zjazdowe (oj późno, późno, bo dopiero na studiach), wycieczki na rakietach i skiturach, kursy turystyki zimowej i pierwsze wyjścia tatrzańskie. Wraz z wycieczkami zimowymi musiałem więcej czasu poświęcać na przeglądanie szafy w poszukiwaniu tego najlepszego zestawu, gwarantującego ciepło, nieprzemakalność i swobodę ruchów. Jakoś sobie radziłem, aż w końcu powiedziałem dość i postanowiłem zainwestować w spodnie, które docelowo mają służyć tyko zimą. Postawiłem na markę Jack Wolfskin i model spodni softshellowych nucleon pants men. Po ponad roku użytkowania mogę co nieco o nich powiedzieć.

Blogowe podsumowanie 2015 roku

Blogowe podsumowanie 2015 roku

Jaki był ten 2015 rok? Dla nas w miarę udany, ale zawsze chce się więcej :). Niemniej udało się zrealizować kilka punktów o których ciągle mówiliśmy, ale na dyskusji się kończyło. Największe rozczarowanie to niezrealizowana wyprawa na Rysy, którą ostatecznie przełożyliśmy na bieżący rok.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Góry na deskach teatru – „Każdemu Everest”

Góry na deskach teatru – „Każdemu Everest”

„Tragiczne losy himalaistów były tematem niejednego filmu czy książki. Zdobywanie najwyższych szczytów ziemi to przede wszystkim piękne, ale jednocześnie niezrozumiałe dla zwykłego mieszkańca nizin szaleństwo. Za tragicznymi wypadkami kryją się decyzje kierowane uczuciami, które są zrozumiałe jedynie od pewnej wysokości nad poziomem morza. Radosław Paczocha w swoim tekście próbuje zmierzyć się z Everestem niezwykłości ludzi stojących za polskim himalaizmem, Everestem niezrozumienia zwykłych śmiertelników i Everestem pragnień, wspinania, ekstremalnych doznań i zdobywania. Mierzy się także z powszechnymi wyobrażeniami na temat polskich himalaistów, które ukazane w różnych kontekstach przestają być jednoznaczne. Jelenia Góra długo czekała na taki spektakl o górach, który stworzy reżyser, a także przewodnik górski – Piotr Jędrzejas”. Krótki opis znajdujący się na stronie internetowej zachęca do odwiedzenia teatru, z czego z przyjemnością skorzystaliśmy. Skorzystaliśmy tym bardziej, że jesteśmy patronatem medialnym przedstawienia, którego premiera przypadła dokładnie w 26. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych himalaistów Jerzego Kukuczki.

Kilka chwil na Dunaju w Budapeszcie

Kilka chwil na Dunaju w Budapeszcie

Jako połączenie przyjemnego z pożytecznym traktowałem służbowy wyjazd do Budapesztu – miasta, które chciałem już odwiedzić od jakiegoś czasu. W dość napiętej agendzie, w ostatnim dniu, znalazł się punkt „sightseeing” bardzo cieszący moje oczy :). Niestety, tak różowo nie było, gdyż po pierwsze – pogoda częściowo pokrzyżowała plany, po drugie – owo zwiedzanie ograniczone zostało do kilkugodzinnego pływania po Dunaju.

Niemniej, coś tam zobaczyłem i wiem, że do Budapesztu wrócę…

Weekend w Pradze

Weekend w Pradze

Praga z całą pewnością jest pięknym miastem, bogatym w atrakcje. Czy jest możliwość, aby przynajmniej częściowo poznać ją w weekend, czy też bardziej precyzyjnie – w piątkowy wieczór i sobotni dzień? Korzystając z okazji, ciesząc się okresem urlopowym, postanowiliśmy sprawdzić. Jedyny mankament, jaki nas spotkał, to okropny wręcz upał, który znacznie zmniejszył nasze możliwości koncentracji. Mimo tej przeszkody, weekend uważam za bardzo udany, a poznawanie zagranicznego miasta we dwójkę okazało się strzałem w dziesiątkę!

Pod norweskim niebem. Wspomnień czar

Pod norweskim niebem. Wspomnień czar

Wakacje w roku 2011 spędzaliśmy w Norwegii, zwiedzając jej południową część. Cała wyprawa miała charakter samochodowy – dojazd do Gdyni, następnie promem do Karlskrony w Szwecji, skąd udaliśmy się do Oslo, miasta rozpoczynającego naszą przygodę. W sumie spaliśmy na 9 polach namiotowych, przemierzając ponad 2200 kilometrów. Na zamieszczonej poniżej mapce zaznaczyliśmy trasę wraz z miejscami w których się zatrzymaliśmy. Pokusiliśmy się również o ich subiektywną ocenę, bo są miejsca, w których nie pojawię się kolejny raz :).

Oj, warto było! Do Norwegii na pewno wrócimy.