11. Spotkania z Filmem Górskim

Już po raz 11 spotkamy się w Zakopanem na Spotkaniach z Filmem Górskim. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, Akademia Górska oraz – po raz pierwszy – projekt Leave No Trace.

W programie tegorocznych Spotkań międzynarodowy konkurs filmu górskiego, podczas którego będziecie mogli zobaczyć najlepsze filmy górskie z całego świata. Będą także liczne pokazy filmów poza konkursowych. Nie można przegapić pierwszego publicznego pokazu w Polsce filmu „Everest” oraz przedpremierowej prezentacji książki „Everest. Na pewną śmierć” (autor Beck Weathers, polskie wydanie: Agora), której oficjalna premiera zaplanowana jest na 9 września.

Zakopiański festiwal to także – oprócz filmów – przede wszystkim spotkania z Ludźmi Gór. Będą z nami m.in. Denis Urubko, wybitny rosyjski – a teraz także polski – himalaista, oraz Simon Yates, którego poznaliście dzięki dramatycznym wydarzeniom opisanym w książce „Dotknięcie Pustki”. Andrzej Bargiel i Darek Załuski podzielą się wrażeniami z Broad Peaku i innych ośmiotysięczników.

Zaplanowaliśmy także spotkanie „Kobiety na szczytach” z udziałem najlepszych polskich himalaistek, w tym Anny Czerwińskiej i Anny Okopińskiej. Będzie z nami czołówka najlepszych himalaistów i wspinaczy młodszego pokolenia: Kinga Baranowska, Janusz Gołąb, Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Marcin Tomaszewski, Słowak Miro Peto oraz Wojciech Grzesiok. Gościć będziemy prof. Zdzisława Jana Ryna – lekarza psychiatrę, alpinistę, eksperta medycyny górskiej, podróżnika, dyplomatę, który podczas prelekcji pod znaczącym tytułem „Między udręką a ekstazą” opowie o wpływie wysokości na organizm himalaisty.

Nie zabraknie akcentów zakopiańskich. Himalaista i ratownik TOPR Maciej Pawlikowski zabierze nas na wspinaczkę na Cho Oyu (Muzyka Śnieżnych Organów) w 30-lecie zwycięskiej wyprawy na ten szczyt, a podczas spotkania z Kazimierzem Szychem będziemy mogli posłuchać Jaskiniowych Opowieści. Zapraszamy także na spotkanie z jednym z najwybitniejszych alpinistów rosyjskich Władimirem Szatajewem oraz z himalaistą Hannsem Schellem, który opowie o zdobywaniu Nanga Parbat.

W programie również m.in. Wieczór dla Nepalu z udziałem m.in. Janiny Ochojskiej. Całości dopełnią Górskie Spotkania Literackie, podczas których zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze „Carolus Vitor” Huberta Jarzębowskiego oraz „Dzienniki Himalajskie” Anny Bujak Lenczowskiej, a także spotkanie z himalaistą Ryszardem Szafirskim, którego wspomnienia zostały spisane przez Klaudię Tasz w książce pod takim właśnie tytułem.

Wszystkie aktywności Spotkań odbywać się będą w centrum Zakopanego – w Kinie Sokół oraz Dworcu Tatrzańskim, a także na Placu Niepodległości.

11. Spotkania z Filmem Górskim - plakat imprezy

Źródło: http://www.spotkania.zakopane.pl/

Informacje praktyczne

Czas:02-09-2015, godz. 00:0006-09-2015, godz. 00:00
Miejsce:Zakopane,
Wybrani goście:Denis Urubko, Simon Yates, Dariusz Załuski, Andrzej Bargiel, Anna Czerwińska, Anna Okopińksa, Kinga Baranowska
Cena:http://www.spotkania.zakopane.pl/rezerwacje
Strona www:
Wczytuję mapę...

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked