Główny Szlak Beskidzki PTTK

Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego, liczący obecnie około 520 kilometrów, znakowany kolorem czerwonym, biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jest to najdłuższy szlak w polskich górach, przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.

Główny Szlak Beskidzki został wytyczony w okresie międzywojennym. Przebieg części zachodniej (Ustroń-Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończono go w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła aż do Czarnohory.

Odznaka Główny Szlak Beskidzki PTTK została ustanowiona celem popularyzacji tego szlaku i przyznawana jest za jego przejście. Regulamin wprowadza cztery stopnie odznaki:

  • brązowy – przyznawany za zdobycie w dowolnym czasie i podczas dowolnej liczby wycieczek na trasie szlaku minimum 200 punktów GOT PTTK
  • srebrny – przyznawany za zdobycie kolejnych 200 punktów GOT PTTK na trasie szlaku
  • złoty – przyznawany za przejście pozostałych, dotychczas nie przebytych części szlaku
  • diamentowy – za przejście całego szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni

Do ewidencji przebytych wycieczek służy książeczka GOT PTTK, która wraz z potwierdzeniami uzyskanymi w terenie, analogicznie jak dla GOT PTTK, stanowi dokumentację zdobywania odznaki.

Stopień odznaki Ania Jarek
Brązowy    
Srebrny    
Złoty    
Diamentowy    
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments