„Moje ośmiotysięczniki” – Edurne Pasaban

„Moje ośmiotysięczniki” – Edurne Pasaban

Jednym z gości dziesiątych Spotkań z Filmem Górskim była Edurne Pasaban, himalaistka, która jako pierwsza kobieta na Świecie weszła na czternaście ośmiotysięczników. Historia zdobywania Korony Himalajów została spisana na kartach tytułowej książki, jednak osoby szukające szczegółowych opisów wejść będą raczej zawiedzione. Dlaczego więc warto sięgnąć po tę pozycję?

Opisy zdobywania ośmiotysięczników, pomimo, że są wiodącym wątkiem książki, stanowią tło do przedstawienia zmagań autorki samej ze sobą. W tym kontekście podtytuł książki jest wielce mówiący: „O zmaganiach ze sobą w drodze na szczyty”.

Teraz myślę, że próba samobójcza była aktem, z którym w chwili, gdy już go dokonałam, wiązała się następująca po nim reakcja wezwania pomocy, ponieważ w głębi duszy odczuwałam wieli strach i prawdopodobnie chciałam zwrócić na siebie uwagę z powodu tej wielkiej zależności uczuciowej, która psychiatrzy u mnie zdiagnozowali: jeśli próbowałam odebrać sobie życie, to po to, żeby zobaczyć, jak bardzo jestem kochana.

Czytając tę pozycję często miałem wrażenie, że Pasaban „odsłania” za dużo, wiele wątków ma charakter dość intymny. Z drugiej jednak strony właśnie takie opisy pozwalają poznać himalaistkę, psychologię zachowań, gdyż nic nie jest ukryte.

Język używany przez autorkę jest dość specyficzny i niestety nie umiałem się do niego przyzwyczaić. Nie umniejsza to jednak książce, po którą mimo wszystko warto sięgnąć – w końcu napisała ją pierwsza kobieta, która zdobyła Koronę Himalajów.

TytułMoje ośmiotysięczniki 
Autor
WydawnictwoWydawnictwo MI
Językpolski
ISBN978-83-7099-191-3
Data wydania
Liczba stron244
OkładkaMiękka

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar