„Potęga gór” – Krzysztof Mikucki

„Potęga gór” – Krzysztof Mikucki

W moje ręce trafiła kolejna książka o tematyce górskiej, jakże inna niż wszystkie. Nie znajdziemy w niej biografii, nie znajdziemy opisu wejścia na szczyt, czy też relacji z jakiejś akcji górskiej. Pomimo tego jest to książka do której czuję, że będę wracał. Dość często.

Potęga gór jest zbiorem blisko pięciuset cytatów największych himalaistów, alpinistów, wspinaczy, jednym słowem ludzi gór. I na tym przede wszystkim polega inność tej książki. Nie będę ukrywał, że moje pierwsze podejście było dość sceptyczne, pomimo tego, że od czasu do czasu lubię wziąć do ręki jakiś zbiór cytatów. Zastanawiałem się, co ciekawego znajdę w tej konkretnej książce. I się pozytywnie zaskoczyłem.

Z wypraw, na których człowiek daje z siebie tak wiele, psychicznie i fizycznie, w doliny wraca nowo narodzony. Widzi tylko dobre rzeczy i zapomina, że świat jest zły.

Liliane Barrard w: D. Štěrbová, Tęsknota i przeznaczenie

Dobór cytatów, wybór fotografii, wydanie, to wszystko zasługuje na uwagę. Widać, że autor poświęcił sporo czasu (abstrahując o czytaniu książek), aby całość ze sobą grała. W zbiorze tym nie ma miejsca na przypadek, wszystko jest z góry przemyślane a następnie zrealizowane. Ciekawostką jest również podział książki na tematyczne rozdziały.

Nie przeczytałem książki od deski do deski od razu, ale myślę też, że nie taka była idea autora. A teraz „Potęga gór” sobie leży i od czasu do czasu do niej wracam. A każde spotkanie z tą pozycją jest przyjemnością.

Książka jest do kupienia w sklepie internetowym wydawnictwa Góry Books, któremu dziękujemy za egzemplarz.
Tytuł Potęga gór  
Autor
Wydawnictwo Góry Books
Język polski
ISBN 978-83-62301-29-4
Data wydania
Liczba stron 216
Okładka Miękka
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz