„Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” – Hubert Jarzębowski

„Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” – Hubert Jarzębowski

Jarek Zaktaulizowany: 18 czerwca 2018 (Opublikowany: 5 grudnia 2017)

Osterwa jest niewybitnym szczytem Tatr Wysokich, na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Nie przeszkadza to jej jednak, aby być jednym z bardziej znanych wierzchołków, przynajmniej z nazwy. A to za sprawą zlokalizowanego u podnóży jej zachodnich stoków Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego (słow. Tatranský symbolický cintorín), którego historię przybliża Hubert Jarzębowski w książce „Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca”.

Pod Osterwą jeszcze nie byliśmy, a planując wycieczkę (która nie doszła w efekcie do skutku, bo jakoś wypadło nam z głowy załatwianie paszportu / dowodu osobistego dla córki. Ale co się odwlecze, to nie uciecze…) przeważnie staramy się odpowiednio przygotować. W tym przypadku w sukurs miała przyjść książka, czy też książeczka, Huberta Jarzębowskiego „Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” z jakże znaczącym podtytułem.

Sięgając po opracowanie spodziewałem się, że znajdę tutaj historię miejsca, legendy, ciekawostki i bardziej szczegółowe informacje o poszczególnych osobach upamiętnionych tablicami. I te moje oczekiwania w dużym stopniu zostały zaspokojone, choć myślałem, że będzie więcej opowieści o bohaterach – jednak nie umniejsza to nijak pozycji. No ale jak to się wszystko ma do „Duchów miejsc”?

Najważniejszy jest dialog tych wszystkich duchów: mieszkańca miejsca, ducha wszystkich śladów oraz naszego własnego doświadczenia. Tak rozumianym duchom poświęcona jest ta książka. Duchom wyjątkowego miejsca, jakim jest Cmentarz Symboliczny pod Osterwą.

W moim odbiorze w całej książce za dużo jest pracy magisterskiej, co zarówno przekłada się na język, jak i odpowiada na pytanie związane z duchami. Każda osoba, która pisała pracę licencjacką, magisterską, czy jakąkolwiek inną wie, że nie czyta się tego łatwo, przynajmniej tak jest w znanych mi przypadkach. Autor zdaje się też ma tego świadomość, gdyż pisze, że „Duchy miejsca to nieco ‚odnaukowiona’ wersja (…) pracy magisterskiej”, szkoda tylko, że tego ‚odnaukowiania’ jest mało, przynajmniej w moim odbiorze. Z całą pewnością taka forma znajdzie swoich zwolenników, mnie jednak do końca nie przekonuje.

Książka została dostarczona przez wydawnictwo stapis

Tytuł Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca  
Autor
Wydawnictwo Stapis
Język polski
ISBN 978-83-7967-040-6
Data wydania
Liczba stron 136
Okładka miękka
Zobacz, gdzie kupić
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x