„Psychovertical. Przestrzeń obłędu” – Andy Kirkpatrick

„Psychovertical. Przestrzeń obłędu” – Andy Kirkpatrick

Jarek Zaktaulizowany: 17 czerwca 2018 (Opublikowany: 5 lipca 2017)

Copperhead, knif, rurp, spit, skyhook i wiele innych pojęć ze świata wspinaczki jest mi całkowicie obca. Pomimo tego zdecydowałem się sięgnąć po książkę „Psychovertical. Przestrzeń obłędu”. W końcu przejście w pojedynkę jednej z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych zasługuje na uwagę. Dodatkowo natknąłem się na opinię, że książka jest gratką nie tylko dla miłośników wspinaczki. Taka zachęta jest wystarczająca.

Karkołomne, solowe przejście Reticent Wall na El Capitanie w Kalifornii, będące myślą przewodnią książki, stanowi ramy do autobiografii Kirkpatricka. Poznajemy dzieciństwo, dorastanie, niebezpieczne zabawy w portowych miastach, czy też zdolności artystyczne autora, przez co lepiej rozumiemy, czy też inaczej patrzymy na wybory dokonywane przez Niego w późniejszym życiu. A wybory te nie są łatwe. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, zawsze jest coś trudniejszego do zdobycia, a w życiu prywatnym pojawia się żona, dzieci. Rozłąka, związany z nią ból, często pojawiają się na kartkach książki.

Pragnienie powrotu było najsilniejszym uczuciem, jakiego doświadczyłem do tej pory. Równocześnie wiedziałem, że strach brał się ze świadomości, że nie zawrócę.

Zrobiłem krok do przodu i obciążyłem skyhooka.

Główny temat książki, czyli przejście drogi, jest oddany bardzo plastyczne. Czytając je często przeżywamy wraz z autorem problemy z wyborem trasy, czy też odpadnięcia. Czujemy, że jesteśmy na tej ścianie. I tak wyciąg po wyciągu. To powoduje, że książkę czyta się szybko, że pojawia się myśl „a może warto zacząć się wspinać…”

Książka została dostarczona przez wydawnictwo Stapis

Tytuł Psychovertical. Przestrzeń obłędu  
Autor
Wydawnictwo Stapis
Język polski
ISBN 978-83-7967-019-2
Data wydania
Liczba stron 272
Okładka miękka
Zobacz, gdzie kupić
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x