Wschód na Skrzycznem

Wschód na Skrzycznem

Północ. Czas przerwać ten już prawie dwugodzinny sen. Przeważnie o tej porze kładę się do łóżka, jednak tym razem jest inaczej, bo wymyśliłem sobie wschód na Skrzycznem (1257 m n.p.m.). Mapy „mówią”, że czeka nas dwuipółgodzinny marsz, więc na szlaku powinniśmy się znaleźć około drugiej, aby przed piątą cieszyć oczy spektaklem. Najwyższy więc czas się zebrać i jechać.

Bez przygód dojechaliśmy na miejsce. Wyobrażałem sobie, że zastaniemy puste ulice i ciszę, a Szczyrk przywitał nas kilkoma weselami i innymi potańcówkami. No tak, noc z soboty na niedzielę rządzi się własnymi prawami. Przebierając się w bardziej adekwatne ciuchy dla wędrówki trochę dziwnie wyglądaliśmy, nie pasując ani do żadnej z zabaw, ani w sumie do wyjścia w góry. No bo kto wychodzi w środku nocy?

Niewiele pamiętam z marszu pod górę. Rozgwieżdżone niebo, oczy dzikich zwierząt odbijające światło czołówek, spore wertepy, których mnie zastanawiały – dopiero schodząc zobaczyłem, jak bardzo posunięta jest praca z nową kolejką na Skrzyczne – i ogarniająca całość ciemność. Jednak idąc za dnia w pamięci zostaje dużo więcej :).

Na szczycie zameldowaliśmy się sporo przed czasem. Świtało już od dłuższego czasu, ale do wschodu pozostało go całkiem sporo, z czego skrzętnie skorzystaliśmy. Nie ma nic lepszego niż przebranie się w suche ciuchy i posiłek, więc w dobrych nastrojach czekaliśmy, aż słońce wyłoni się zza Beskidu Małego.

Po wszystkim pozostała droga w dół i obserwacja, co dzieje się na stokach tej jednej z najpopularniejszych gór Beskidu Śląskiego. A działo się sporo i wreszcie zobaczyliśmy, o co to potykaliśmy się pnąc się do góry.

Dojazd samochodem do domu trochę się dłużył… A łóżko czekało na spóźnionego gościa.

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Szczyrk – Schronisko PTTK Skrzycznezielony1 godz. 25 min11 / 6
Schronisko PTTK Skrzyczne – Szczyrkniebieski1 godz. 05 min6 / 11
Rzeczywisty czas przejścia:
Czas ruchu:
Czas postoju:
4 godz. 30 min
2 godz. 30 min
2 godz. 00 min
17 / 17

Profil trasy

Dojazd

Z Katowic dojazd obecnie nie stanowi problemu, szczególnie w nocy ;). Jechaliśmy przez Tychy, Pszczynę i centrum Bielska dojeżdżając do drogi 942. Na rondzie w Buczkowicach skręcamy w lewo i po kilku chwilach szukaliśmy sensownego postoju.

Przewodniki

Mapy

  • "Beskid Śląski", skala 1:25 000. Wydanie II, galileos.pl, 2013
  • "Beskid Śląski", skala 1:50 000. ExpressMap, 2011

Noclegi

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar