Pomruki wiosny w Paśmie Pewelskim

Pomruki wiosny w Paśmie Pewelskim

Zima marudziła, marudziła i się nam znudziła. Oczywiście, czekamy na następną, mamy nadzieję, czy może raczej łudzimy się, że będzie „prawdziwa”, „inna”, z ogromną ilością śniegu, ale w tym roku już mamy dość i czekamy na wiosnę. A pierwsze jej oznaki postanowiliśmy przywitać w Paśmie Pewelskim, skąd są bajeczne wręcz widoki na Beskidy – Mały, Śląski i Żywiecki.

Gdzie jedziecie? Na tak zadane pytanie tym razem nie było łatwo nam odpowiedzieć. Pasmo Pewelskie nie jest jakoś szczególnie rozpowszechnione, a dodatkowo w przewodnikach można spotkać je pod kilkoma nazwami. Czytając o Czertnikach, Paśmie Pewelskim, czy też Paśmie Pewelsko-Ślemieńskim mowa zazwyczaj jest o tym samym łańcuchu niewysokich wzniesień, rozciągającym się od Żywca po Lachowice, między Beskidem Małym na północy, a Beskidem Żywieckim na południu. Aby dodać jeszcze smaczku, przynależność tej grupy jest dyskusyjna i bywa umieszczona w Beskidzie Średnim, Makowskim, czasem Żywieckim, czy też Małym. Tak więc, jechaliśmy w tamte okolice :).

Ta krótka wycieczka chodziła nam po głowie od dłuższego czasu, jednakże w trakcie sezonu wiosenno-jesiennego każde inne wyjście wydawało się być ciekawsze, dlatego postanowiliśmy niejako zacząć nią tegoroczny sezon. I nie ma co ukrywać, nie żałujemy decyzji. Panoramy są prawie na całej trasie, a w punktach widokowych można „stracić” naprawdę sporo czasu, rozstrzygając na jaki szczyt właściwie patrzymy w danej chwili. Miłośnicy (i nie tylko) Beskidów powinni być zachwyceni, gdyż nie ma wielu aż tak widokowych tras.

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Przełęcz Rychwałczka – Przełęcz Ślemieńska
(4.8 km, 232 m)
brak szlaku1 godz. 45 min6 / 4
Przełęcz Ślemieńska – Przełęcz Rychwałczka
(4.8 km)
brak szlaku1 godz. 20 min4 / 6
Rzeczywisty czas przejścia:
Czas ruchu:
Czas postoju:
3 godz. 05 min
2 godz. 20 min
0 godz. 45 min
10 / 10

Profil trasy

Dojazd

Do Rychwałdu dostać się można z Katowic w miarę szybko – najpierw kierujemy się na Bielsko, następnie obwodnicą dojeżdżamy do Żywca, skąd wjeżdżamy na drogę 945 prowadzącą do Korbielowa. Za Świnną a przed Jeleśnią należy odbić w lewo na drogę prowadzącą do Ślemienia z której odbija się również w lewo, aby dostać się na przełęcz.

Przewodniki

Mapy

  • "Beskid Mały". Wydanie VII. Skala 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2012
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar