Pomruki wiosny w Paśmie Pewelskim

Pomruki wiosny w Paśmie Pewelskim

Jarek Zaktaulizowany: 21 października 2018 (Opublikowany: 29 kwietnia 2016)
Résumé: 03-04-2016 9.3 km 3h 05min GOT: 10 Ślad GPX

Zima marudziła, marudziła i się nam znudziła. Oczywiście, czekamy na następną, mamy nadzieję, czy może raczej łudzimy się, że będzie „prawdziwa”, „inna”, z ogromną ilością śniegu, ale w tym roku już mamy dość i czekamy na wiosnę. A pierwsze jej oznaki postanowiliśmy przywitać w Paśmie Pewelskim, skąd są bajeczne wręcz widoki na Beskidy – Mały, Śląski i Żywiecki.

Gdzie jedziecie? Na tak zadane pytanie tym razem nie było łatwo nam odpowiedzieć. Pasmo Pewelskie nie jest szczególnie rozpowszechnione, a dodatkowo w przewodnikach można spotkać je pod kilkoma nazwami. Czytając o Czertnikach, Paśmie Pewelskim, czy też Paśmie Pewelsko-Ślemieńskim mowa zazwyczaj jest o tym samym łańcuchu niewysokich wzniesień, rozciągającym się od Żywca po Lachowice, między Beskidem Małym na północy, a Beskidem Żywieckim na południu. Aby dodać jeszcze smaczku, przynależność tej grupy jest dyskusyjna i bywa umieszczona w Beskidzie Średnim, Makowskim, czasem Żywieckim, czy też Małym. Tak więc, jechaliśmy w tamte okolice :).

Ta krótka wycieczka chodziła nam po głowie od dłuższego czasu. Jednak w trakcie sezonu wiosenno-jesiennego każde inne wyjście wydawało się być ciekawsze. Dlatego postanowiliśmy niejako zacząć nią tegoroczny sezon. I nie ma co ukrywać, nie żałujemy decyzji. Panoramy są prawie na całej trasie, a w punktach widokowych można „stracić” naprawdę sporo czasu, rozstrzygając na jaki szczyt właściwie patrzymy w danej chwili. Miłośnicy (i nie tylko) Beskidów powinni być zachwyceni, gdyż nie ma wielu aż tak widokowych tras.

Galeria

Informacje praktyczne

Punkt na mapie

Trasa

Odcinek Szlak Czas GOT
Przełęcz Rychwałczka – Przełęcz Ślemieńska
(4.8 km, 232 m)
brak szlaku 1 godz. 45 min 6 / 4
Przełęcz Ślemieńska – Przełęcz Rychwałczka
(4.8 km)
brak szlaku 1 godz. 20 min 4 / 6
Rzeczywisty czas przejścia:
Czas ruchu:
Czas postoju:
3 godz. 05 min
2 godz. 20 min
0 godz. 45 min
10 / 10
Mapa trasy
Profil trasy

Dojazd

Do Rychwałdu dostać się można z Katowic w miarę szybko – najpierw kierujemy się na Bielsko, następnie obwodnicą dojeżdżamy do Żywca, skąd wjeżdżamy na drogę 945 prowadzącą do Korbielowa. Za Świnną a przed Jeleśnią należy odbić w lewo na drogę prowadzącą do Ślemienia z której odbija się również w lewo, aby dostać się na przełęcz.

Przewodniki

Mapy

  • "Beskid Mały". Wydanie VII. Skala 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2012

0 0 votes
Article Rating

To również może Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x