Na Borówkową, miejsce konspiracyjnych spotkań

Na Borówkową, miejsce konspiracyjnych spotkań

Borówkowa (cz. Borůvková – 900 m n.p.m.) – szczyt na którym stoi charakterystyczna 25 metrowa wieża widokowa o konstrukcji metalowej, oszalowana drewnem; szczyt, na którym dochodziło do konspiracyjnych spotkań – stała się punktem naszej kolejnej wyprawy. Po wczorajszym dniu, dziś miało być spokojniej, bez większych podejść, ale również ciekawie :) – głównie z powodu spodziewanych widoków z wieży na szczycie. Na wycieczkę wyruszyliśmy w składzie czteroosobowym, gdyż wraz ze mną i Anią, poszli moi rodzice.

W stronę szczytu

Trasę rozpoczęliśmy na parkingu na Przełęczy Lądeckiej (605 m n.p.m.), znajdującym się przy granicy polsko-czeskiej. Jest to bardzo dobry punkt wypadowy dla krótkiej, rodzinnej wycieczki i co istotne (przynajmniej dla mnie :)), dość łatwo jest zaplanować „pętlę”, więc nie ma potrzeby powtarzania trasy (co prawda w przeciwnym kierunku, ale jednak…). Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwiedzeniem tego miejsca jest jedna z nielicznych na całej trasie panoramw kierunku Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika.

Pierwszy odcinek (do szczytu) sam w sobie jest bardzo łatwy, zarówno pod względem orientacyjnym (po wejściu na drogę, którą biegnie szlak zielonym, cały czas podążamy nią w kierunku szczytu), jak i kondycyjnym (do pokonania niespełna 3 kilometry odległości i 210 metrów wzniesienia). Z tego powodu, po niespełna godzinie od rozpoczęcia wędrówki, byliśmy na szczycie góry, który swą nazwę wziął od łanów czarnych jagód, porastających zbocza – Borówkowej.

Po osiągnięciu wierzchołka, należało jeszcze wejść na wieżę widokową, skąd rozpościera się panorama, między innymi na: Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Wielki Jesionik. Dodatkowo bardzo dobrze widoczne są jeziora zaporowe na Nysie Kłodzkiej.
Po zejściu z wieży, naszą uwagę przykuła tablica, upamiętniająca konspiracyjne spotkania opozycji polskiej i czechosłowackiej.

Nie ufaj miejscowym :)

Na parking postanowiliśmy wracać stroną czeską, wpierw szlakiem niebieskim, aby potem zmienić go na żółty we wsi Travná. Pierwszy odcinek drogi jest zdecydowanie gorszy… Spowodowane jest to bardzo nierównym podłożem i podejściem, które trzeba pokonać. Przekonała się o tym pewna rodzina, która postanowiła pozostawić wózek dziecięcy na podejściu, przykrywszy go kocem, zabierając swoją pociechę na ręce.
Po dotarciu do wsi, mieliśmy pójść wzdłuż drogi samochodowej, gdyż według mapy tak biegnie szlak. W małe zakłopotanie wprawiła nas napotkana miejscowa gospodyni, która stwierdziła, że „żadnego szlaku tu nie ma”. Na szczęście, byliśmy nieugięci pod tym względem, dzięki czemu dość szybo dotarliśmy do Przełęczy Lądeckiej.

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Prz. Lądecka – Borówkowa
(3 km, 210 m)
zielony0 godz. 50 min5 / 2
Borówkowa – Travna
(3.4 km)
niebieski1 godz. 25 min3 / 6
Travna – Prz. Lądecka
(1.6 km, 120 m)
żółty0 godz. 45 min2 / 1
 3 godz. 00 min10 / 9

Profil trasy

Przewodniki

  • Brygier W., Dudziak T.: "Ziemia Kłodzka. Przewodnik". Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2010
  • Mazurski K.R.: "Góry Złote i Lądek Zdrój". Sudety. Oficyna Wydawnicza oddziału wrocławskiego PTTK, Wrocław 1999
  • Szymczak M., Radwański K., Kalińska D.: "Sudety Wschodnie". ExpressMap, Warszawa 2007

Mapy

  • "Ziemia Kłodzka". Wydanie VII. Skala 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2009
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar