Pasmem Koskowej Góry

Pasmem Koskowej Góry

Beskid Makowski z całą pewnością nie jest najpopularniejszą grupą górską w Polsce. My postanowiliśmy poznać jego fragment, a dokładniej rzecz ujmując fragment pasma Koskowej Góry. Jako punkt początkowy obraliśmy niewielką wieś w dolinie BogdanówkiSkomielną Czarną i zmierzaliśmy do wsi Bieńkówka.

Pod górę w upale

Dzień zapowiadał się wspaniale… przynajmniej dla tych, którzy planowali wypoczynek nad wodą. Dosłownie, „lał” się żar z nieba, a na dodatek było duszo. W tych warunkach przyszło nam rozpoczynać wycieczkę podejściem na Przykrą Górę (630 m n.p.m.). Na szczęście, „nie taki diabeł straszny, jak go malują” i po kilku chwilach mogliśmy zdecydowanie odsapnąć. Na samym podejściu również robiliśmy krótkie przerwy, głównie ze względu na bardzo sympatyczne widoki. Ten etap trasy – aż do przełęczy Jabconiówka – pomimo zdobywania wysokości był bardzo przyjemny i upał nie przeszkadzał za bardzo, gdyż zdecydowanie większa część drogi przypadła w lesie.

Szlak zielony miał nas prowadzić przez wspomnianą już Przykrą Górę, Stołową Górę (841 m n.p.m.) do Polany Gronie – bez żadnych rozwidleń. Jakież było nasze zdziwienie, gdy w pewnym momencie (przed Stołową Górą) zauważyliśmy szlakowskaz, koloru zielonego, odbijający znacznie od naszej drogi… Początkowo skusiliśmy się, jednak po krótkim czasie wróciliśmy na właściwą ścieżkę.

Na Polanie Gronie zmieniliśmy kolor szlaku – od tego momentu, do samego końca wyprawy drogę wyznaczał nam szlak koloru niebieskiego. Po zejściu do przełęczy Jabconiówka czekało nas kolejne strome podejście, na stoki Magury (787 m n.p.m.). Pocieszające było to, że po pokonaniu tej przeszkody, pozostała część trasy będzie raczej spokojna.

Widokowa Koskowa Góra

Droga biegnąca na Koskową Górę (867 m n.p.m.) jest godna polecenia, głównie ze względu na widoki – myślę, że każdy będzie zadowolony. Co prawda sam szczyt nie należy do najładniejszych :), ponieważ znajduje się na nim wieża przekaźnikowa, jednak ze stoku rozciągają się wspaniałe panoramy, m.in. na Tatry. W okolicach szczytu znajduje się murowana kapliczka. Niestety, szlaki postanowiono namalować właśnie na niej, co niewątpliwe psuje trochę jej charakter… Po minięciu kapliczki pozostało nam zejście do Bienkówki, punktu kończącego naszą trasę.

Ulewne zakończenie

Wycieczkę rozpoczęliśmy w upale, ale ostatnie kroki pokonaliśmy w deszczu. Nie zmoczyło nas bardzo, ale było to swoiste preludium do tego, co miało się wydarzyć. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy jeszcze znajomych w Gilowicach i jak już się zebraliśmy, to lunęło na całego. Droga do Katowic zajęła nam bardzo dużo czasu, co było spowodowane objazdami organizowanymi „ad-hoc”. Burza dokonywała zniszczeń i powalała drzewa stojące jej na drodze. Dobrze, że nam dane było relaksować się w górach przy dobrej pogodzie :)

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Skomielna Czarna – Polana Groniezielony2 godz. 00 min9 / 5
Polana Gronie – Koskowa Góraniebieski2 godz. 00 min11 / 10
Koskowa Góra – Bieńkówkaniebieski0 godz. 55 min3 / 5
 4 godz. 55 min23 / 20
Profil trasy

Przewodniki

  • Dyląg D., Sadowski P.: "Beskid Myślenicki. Przewodnik". Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2005
  • "Atlas Gór Polski. Sudety. Karpaty. Góry Świętokrzyskie". Pod redakcją: Radwański K., Szymczak M. ExpressMap Polska Sp. z o.o., Warszawa 2010

Mapy

  • "Beskid Makowski (Średni)". Wydanie IV. Skala 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2010
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar