Z Szyndzielni na Stołów w głębokim śniegu

Z Szyndzielni na Stołów w głębokim śniegu

Gdzie można pójść w góry na rakietach, nie mając rakiet? Oczywiście tam, gdzie można je wypożyczyć. Z tym nie ma ostatnio większych problemów, gdyż wypożyczalni jest coraz więcej. Dodając kolejne wymagania – najlepiej na szlak, który zimą jest mi nieznany, najlepiej w Beskid Śląski – wybór pada na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.). Po upewnieniu się, że w schronisku mają na stanie do wypożyczenia niezbędny sprzęt (szkoda, że na stronie internetowej nie ma wzmianki o możliwości wypożyczenia rakiet), pozostaje wieczorem spakować rzeczy i czekać, co przyniesie jutro :).

Parking w Olszówce Górnej, znajdujący się ok. 5 minut drogi od dolnej stacji kolejki linowej, kosztował nas 10 zł. Z całą pewnością nie jest to najtańsza opcja, jednak trudno o inną w pobliżu.

Ze względu na dość późną porę dotarcia na miejsce, postanowiliśmy skorzystać z uroków podróży wagonikiem. Po dotarciu do pełnego schroniska, zorientowaliśmy się, jakie są warunki na szlaku w stronę Błatniej (917 m n.p.m.). Udzielona odpowiedź upewniła nas w przekonaniu, że rakiety śnieżne są koniecznością. Pozostało załatwienie formalności (m.in. uregulowanie zaliczki w wysokości 200 zł (sic!) za każdą parę rakiet), przebranie się (rakiety, zarówno w schronisku, jak i na szlaku, wzbudzały sporą ciekawość) i rozpoczęcie pieszej wycieczki. Początkowo szliśmy za znakami żółtymi w stronę Klimczoka (1117 m n.p.m.), przechodząc przez szczyt Szyndzielni (1028 m n.p.m.), jednak przy pierwszym rozwidleniu skierowaliśmy się na szlak czarny. Na tym właśnie odcinku trasy rakiety pokazały swoje zalety. Szczerze powiedziawszy na szlaku zółtym nie były one konieczne, aby nie powiedzieć, że przeszkadzały.

Spokojnym tempem kierowaliśmy się na Błatnią, aby zawrócić w okolicach Stołowa (1035 m n.p.m.). Powód był bardzo błachy – na dół mieliśmy wykupione bilety na kolejkę, która działa do 17:30.

Żurek na szlaku

W drodze powrotnej raz jeszcze przekroczyliśmy progi schroniska. Z jednej strony musieliśmy oddać wypożyczony sprzęt, z drugiej strony, postanowiliśmy coś zjeść, gdyż czas nam na to pozwalał. Zupa pomidorowa okazała się strzałem w 10-kę, natomiast żurek, już nie. Możliwe, że gdyby był podany gorący, moja opinia byłaby zupełnie inna…

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Schronisko PTTK Szyndzielnia – Stołów
(4.3 km, 260 m)
żółty
czarny
żółty
1 godz. 30 min6 / 6
Stołów – Schronisko PTTK Szyndzielnia
(4.3 km, 200 m)
żółty
czarny
żółty
1 godz. 25 min6 / 6
 2 godz. 55 min12 / 12

Profil trasy

Przewodniki

  • Barański M.: "Beskid Śląski. Przewodnik". Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2007

Mapy

  • "Beskid Śląski". Wydanie VI. Skala 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2009
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar