Wielki Kopieniec na skiturach

Wielki Kopieniec na skiturach

Jarek 27 marca 2019
Résumé: 12-01-2019 20.1 km 6h 10min GOT: 27 Ślad GPX

Zima pokazała swoje piękne oblicze zasypując góry nieprzebraną ilością śniegu – ciężko o lepsze warunki na skiturowy wypad. Planując wizytę na tatrzańskich szlakach w takich okolicznościach przyrody szukałem rejonu potencjalnie bezpiecznego. W ostateczności padło na Wielki Kopieniec wokół którego nie ma stromych stoków, a dodatkowo szczyt oferuje (podobno ;P) fantastyczne widoki zarówno na Tatry, jak i na Zakopane.

Po opuszczeniu busa w Cyrhli, wiedziałem, że będzie dobrze. Co prawda niebo zasnuwały chmury i o widokach mogliśmy z Jackiem pomarzyć, jednak biel ogarniająca dosłownie wszystko rekompensowała gorsze warunki pogodowe. Cieszyłem się jak dziecko na widok takiej ilości śniegu, na skrzypienie śniegu pod nartami :).

Opis szlaku

Droga na Wielki Kopieniec z Cyrhli z całą pewnością nie należy do uciążliwych, aby nie powiedzieć, że jest przyjemna. Kierowaliśmy się za szlakiem zielonym, który początkowo biegnie wśród zabudowań, a po minięciu szałasów wkracza w rzadki las i delikatnie zdobywaja wysokość. Po chwili stromizna nieznacznie się wzmaga i tak droga dociera do uroczej Polany Kopieniec. Na jej początku szlak odbija w prawo, teren robi się bardziej stromy, ale cały czas nie sprawia większych trudności. W końcu osiąga szczyt Wielkiego Kopieńca.

Muszę przyznać, że nie do końca przygotowałem się do tej wycieczki. Umknął mi szczegół związany z dalszym przebiegiem szlaku. Ślady turystów urywały się na szczycie i nie wiedzieliśmy, co robić dalej. Ponieważ pogoda nie odpuszczała – chmury cały czas przykrywały tatrzańskie szczyty, wiatr się wzmagał – weszliśmy i tak naprawdę chcieliśmy szybko czmychnąć w dół. A że nie wiedzieliśmy którędy, to podjęliśmy decyzję o powrocie po naszych śladach na polanę, skąd dopiero zobaczyliśmy, jak mieliśmy zjeżdżać :).

Trochę żałując pochopnej decyzji udaliśmy się w dalszą drogę. Czekał nas zjazd szlakiem zielonym do Polany Olczyskiej, więc mocno kusiło zdjęcie fok. Można by rzec, że Jacek nawet kilka razy się o to upominał. Wygrało moje lenistwo, gdyż po stosunkowo krótkim zjeździe mieliśmy podchodzić żółtym szlakiem na Nosalową Przełęcz, a następnie znaną nam już trasą na Halę Gąsienicową. Może i zjazd jest trudniejszy w fokach, niemniej z mojej kalkulacji wynikało, że więcej czasu zabierze nam przygotowywanie nart, niż sama jazda. W sumie nie było źle i uważam, że podjęliśmy dobrą decyzję.

Podejście z Nosalowej Przełęczy na Halę Gąsienicową trochę mi się dłużyło. Głód i zmęczenie zaczęły grać pierwsze skrzypce i z niekłamaną radością dotarłem do schroniska.

Hulaj dusza, czyli zjeżdżamy

Po obiedzie nabraliśmy sił i rozważaliśmy wejście na Kasprowy Wierch, aby z niego zjechać. Aura jednak ostatecznie nas zniechęciła do tego kroku. Rok temu robiliśmy tą trasą przy zerowej widoczności i jest to przyjemność umiarkowana. Teraz z czystym sumieniem odpuściliśmy.

Tym samym po niewielkim podejściu z Hali Gąsienicowej zdjęliśmy foki i rozpoczęliśmy, chciałoby się powiedzieć, najprzyjemniejszą część dnia. To byłaby prawda, gdybym miał mięśnie ze stali i świetnie jeździł na nartach. A ponieważ tak nie jest, to nieźle się zmęczyłem dojeżdżając do ronda w Kuźnicach. Tak, tak – śniegu było tak dużo, że bez obaw można było podjechać na nartach pod parking.

Galeria

Toporowa Cyrhla - zielonym szlakiem na Wielki KopieniecZasypana Toporowa CyrhlaNa zaśnieżonym szlakuNa zaśnieżonym szlakuW stronę grzbietu GubałówkiZaśnieżone, tatrzańskie lasyZaśnieżone, tatrzańskie lasyZaśnieżone, tatrzańskie lasyW stronę Toporowej CyrhliNa Polanie KopieniecPołudniowe zbocze Wielkiego KopieńcaPrzez las w stronę Hali GąsienicowejPrzez las w stronę Hali GąsienicowejZimą Hala Gąsienicowa coś nie jest dla nas zbyt gościnnaNo to gdzie teraz?Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

Informacje praktyczne

Punkt na mapie

Trasa

Odcinek Szlak Czas GOT
Toporowa Cyrhla – Kopieniec Wielki zielony 0 godz. 50min 6 / 3
Kopieniec Wielki – Olczyska Polana zielony 0 godz. 35min 2 / 4
Olczyska Polana – Nosalowa Przełęcz żółty 0 godz. 25min 2 / 1
Nosalowa Przełęcz – Schr. PTTK na Hali Gąsienicowej
(5.4km, 460m)
narciarski 1 godz. 35min 9 / 5
Schr. PTTK na Hali Gąsienicowej – Nosalowa Przełęcz
(5.4km)
narciarski 0 godz. 40min 5 / 9
Nosalowa Przełęcz – Kuźnice narciarski 0 godz. 05min 1 / 2
Kuźnice – Murowanica
(2km)
bez szlaku 0 godz. 10min 2 / 3
Rzeczywisty czas przejścia:
Czas ruchu:
Czas postoju:
6 godz. 10 min
4 godz. 20 min
1 godz. 40 min
27 / 27
Mapa trasy
Profil trasy

Przewodniki

  • Szatkowski W.: "Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy". Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2014
  • Szatkowski W.: "Tatry. Przewodnik skiturowy". Góry, 2010

Mapy

  • "Tatry", skala 1:27 000. Wydanie I, ExpressMap, 2012
  • "Tatry Polskie. Zachodnie i Wysokie", skala 1:20 000. Wydanie I, Agencja Wydawnicza WIT, 2004

Strony warte odwiedzenia

To również może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej