Wietrznie na Skalniku

Wietrznie na Skalniku

Następnego dnia po dogtrekkingowych zmaganiach, korzystając zarówno z okazji przebywania blisko odległych nam na co dzień gór, jak i dobrej pogody, wybraliśmy się w Rudawy Janowickie. Celem tej krótkiej – z założenia – wycieczki był Skalnik (945 m n.p.m.), będący najwyższym szczytem pasma, zaliczający się do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.

Wysiłek poprzedniego dnia dał trochę w kość, jednak nie na tyle, aby zrezygnować z realizacji zaplanowanej wycieczki. Zdecydowaliśmy się na krótki wariant trasy, zostawiając samochód na parkingu na Przełęczy pod Średnicą, skąd szlakiem czerwonym, będącym częścią Głównego Szlaku Sudeckiego, udaliśmy się pod szczyt.

Przebieg wybranej drogi niestety nie jest zachwycający. Na całej trasie nie ma prawie żadnych widoków, cały czas maszeruje się wśród drzew. Dodatkowym minusem jest asfalt, stanowiący zdecydowanie większą część nawierzchni. No, ale prawdziwy turysta nie narzeka :). Urozmaicenie stanowią oznaczone, przydrożne kamienie, przyciągające uwagę.

Szlakiem czerwonym dotarliśmy do krzyżówki szlaków, skąd niebieska farba wyprowadziła nas na oznaczony szczyt Skalnika. Po sesji zdjęciowej wróciliśmy na rozdroże szlaków, na krótki odpoczynek. Niestety krótszy, niż planowaliśmy, gdyż pogoda postanowiła uprzykrzyć nam ten czas – zaczęło niemiłosiernie wiać i zrobiło się bardzo chłodno. Po szybkiej herbacie zeszliśmy na parking i pożegnaliśmy Sudety.

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

Odcinek Szlak Czas GOT
Przełęcz pod Średnicą – Skalnik czerwony
niebieski
1 godz. 10 min 6 / 3
Skalnik – Przełęcz pod Średnicą niebieski
czerwony
0 godz. 50 min 3 / 6
Rzeczywisty czas przejścia 2 godz. 00 min 9 / 9

Mapa trasy
Profil trasy

Dojazd

Do Kowar najlepiej dostać się zjeżdżając z autostrady A4 zjazdem na Jelenią Górę i kierując się nią. Po minięciu Bolkowa, wjechać na obwodnicę Jeleniej Góry, drogę E367, prowadzącą do Kowar. Na skrzyżowaniu z drogą 366, prowadzącą do Szklarskiej Poręby, skręcić w lewo, w stronę miejscowości Karpniki. Dziki parking umiejscowiony jest po lewej stronie drogi, przy szlaku czerwonym.

Przewodniki

  • Szewczyk R.: "Szlakiem Sudeckim". Sport i Turystyka - MUZA SA, 2010

Mapy

  • shortcode-variables slug=”mapy-sudety-zachodnie-expressmap-2012″]
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Wietrznie na Skalniku"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Przemek
Przemek
Też pokonałem szlak czerwony od parkingu pod średnicą, niestety na parkingu żadnej informacji że obok biegnie szlak na Skalnik, dalej po drodze ani jednej tabliczki informacyjnej, nic a nic! Obok wiaty, skrzyżowanie czterech dróg i dalej żadnej informacji. Przed punktem widokowym na Ostrą Małą (zapewne większość myli ten szczyt ze Skalnikiem, który znajduje się kawałek dalej) kilka tabliczek informacyjnych a na nich żadnej informacji, w którym kierunku iść na Skalnik – skandal! A wycieczka wcale nie jest krótka, bo idzie się i idzie. I jeszcze wrażenia z mojej wycieczki na Chojnik i wodospad Podgórnej. Dojazd samochodem jak najbliżej wejścia na… Czytaj więcej »
wpDiscuz