Wietrznie na Skalniku

Wietrznie na Skalniku

Następnego dnia po dogtrekkingowych zmaganiach, korzystając zarówno z okazji przebywania blisko odległych nam na co dzień gór, jak i dobrej pogody, wybraliśmy się w Rudawy Janowickie. Celem tej krótkiej – z założenia – wycieczki był Skalnik (945 m n.p.m.), będący najwyższym szczytem pasma, zaliczający się do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.

Wysiłek poprzedniego dnia dał trochę w kość, jednak nie na tyle, aby zrezygnować z realizacji zaplanowanej wycieczki. Zdecydowaliśmy się na krótki wariant trasy, zostawiając samochód na parkingu na Przełęczy pod Średnicą, skąd szlakiem czerwonym, będącym częścią Głównego Szlaku Sudeckiego, udaliśmy się pod szczyt.

Przebieg wybranej drogi niestety nie jest zachwycający. Na całej trasie nie ma prawie żadnych widoków, cały czas maszeruje się wśród drzew. Dodatkowym minusem jest asfalt, stanowiący zdecydowanie większą część nawierzchni. No, ale prawdziwy turysta nie narzeka :). Urozmaicenie stanowią oznaczone, przydrożne kamienie, przyciągające uwagę.

Szlakiem czerwonym dotarliśmy do krzyżówki szlaków, skąd niebieska farba wyprowadziła nas na oznaczony szczyt Skalnika. Po sesji zdjęciowej wróciliśmy na rozdroże szlaków, na krótki odpoczynek. Niestety krótszy, niż planowaliśmy, gdyż pogoda postanowiła uprzykrzyć nam ten czas – zaczęło niemiłosiernie wiać i zrobiło się bardzo chłodno. Po szybkiej herbacie zeszliśmy na parking i pożegnaliśmy Sudety.

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Przełęcz pod Średnicą – Skalnikczerwony
niebieski
1 godz. 10 min6 / 3
Skalnik – Przełęcz pod Średnicąniebieski
czerwony
0 godz. 50 min3 / 6
Rzeczywisty czas przejścia2 godz. 00 min9 / 9

Profil trasy

Dojazd

Do Kowar najlepiej dostać się zjeżdżając z autostrady A4 zjazdem na Jelenią Górę i kierując się nią. Po minięciu Bolkowa, wjechać na obwodnicę Jeleniej Góry, drogę E367, prowadzącą do Kowar. Na skrzyżowaniu z drogą 366, prowadzącą do Szklarskiej Poręby, skręcić w lewo, w stronę miejscowości Karpniki. Dziki parking umiejscowiony jest po lewej stronie drogi, przy szlaku czerwonym.

Przewodniki

  • Szewczyk R.: "Szlakiem Sudeckim". Sport i Turystyka - MUZA SA, 2010

Mapy

  • shortcode-variables slug=”mapy-sudety-zachodnie-expressmap-2012″]
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Wietrznie na Skalniku"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy