„Atak rozpaczy” – Artur Hajzer

„Atak rozpaczy” – Artur Hajzer

Jarek Zaktaulizowany: 27 marca 2018 (Opublikowany: 5 września 2013)

Tragiczne wydarzenia na stoku Gaszerbruma I w Karakorum przyspieszyły moje zainteresowanie książką Atak rozpaczy”. Drugie wydanie zostało wzbogacone w stosunku do pierwszego ilością zdjęć, ale co ważne, treść nie uległa zmianie. Dzięki temu zabiegowi czytelnik dostaje do ręki spostrzeżenia 27-letniego himalaisty, zapisane w 1989 roku. Jak pisze Artur Hajzer w przedmowie: „Postanowiłem jednak niczego nie poprawiać, niech ta książka pozostanie taka, jaką była – śladem tamtego czasu i zapisem ówczesnego stanu mojej świadomości”.

„Atak rozpaczy” nie jest radosną książką. Sama interpretacja tytułu może to sugerować. Bo czym jest atak rozpaczy, jeśli nie próbą wejścia na szczyt, która nie ma racji powodzenia? Książka, a i owszem, przedstawia chwile chwały, ale w dużo większym stopniu obrazuje ogrom niebezpieczeństwa. Co chwilę na jej kartkach wspomniane są tragiczne wypadki. W pewnym momencie miałem wrażenie, że Hajzer był świadkiem większości wypadków w których ginęła elita himalaizmu.

W posłowiu autor pisze: „Dzisiaj, prowadząc program sportowy ‹Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015›, gdy wiodę młodych ludzi w góry najwyższe, walczę i pilnuję jak oka w głowie wypracowanych przeze mnie zasad, które w latach 80. nie zawsze były stosowane. Na moich wyprawach obowiązuje zasada utrzymywania ciągłego kontaktu z partnerem (…), nie rozdzielania się, szczególnie w zejściu”. Szkoda, że słowa te nie zawsze znajdują potwierdzenie w praktyce. Tak jak było między innymi podczas wyprawy na Broad Peak w Karakorum, gdzie na zawsze zostali Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Czy to był kolejny atak rozpaczy?

Artur Hajzer zginął tragicznie w lipcu 2013 podczas wzmiankowanej wyprawy na Gaszerbrum I. Odpadł od jednej ze ścian w tak zwanym Kuluarze Japońskim w trakcie wycofywania się do obazu II. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatnia droga nie miała nic wspólnego z tytułem.

Trochę więcej o tragedii na Broad Peak

W tekście wspomniałem, że słowa Artura Hajzera nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym, jak było na Broad Peaku. Więcej na ten temat można przeczytać między innymi w książkach:

Tytuł Atak rozpaczy  
Autor
Wydawnictwo Annapurna
Język polski
ISBN 978-83-61968-11-5
Data wydania
Liczba stron 256
Okładka miękka
Zobacz, gdzie kupić
0 0 votes
Article Rating

To również może Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x