Górska Odznaka Turystyczna PTT

Odznaka GOT PTT ma bardzo długą tradycję i jest jedną z najstarszych polskich odznak turystycznych (chronologicznie drugą po Górskiej Odznace Narciarskiej, przejętej po wojnie przez PTTK od Polskiego Związku Narciarskiego). Została ustanowiona w 1935 roku i do roku 1950 jej historia jest wspólna z odznaką GOT PTTK, kiedy to nastąpiły wymuszone politycznie zmiany i powstanie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które to przejęło odznakę ze zmieniona nazwą (GOT PTTK).

GOT PTT zostało reaktywowane w dniu 23 kwietnia 1994 roku na posiedzeniu PTT w Czorsztynie. Regulamin ostatecznie został zatwierdzony na posiedzeniu 1 października 1994 roku w Zwardoniu po wprowadzeniu jeszcze kilku poprawek. Uchwalono również, że wzory odznak będą tradycyjne (takie jak w 1935 roku).

GOT PTT dzieli się na dwie kategorie:

  • II kategoria(odznaka „mała”) posiadająca trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty
  • I kategoria (odznaka „duża”) posiadająca dwa stopnie: srebrny i złoty

Odznakę zdobywa się w kolejności: II kategoria i I kategoria. W celu uproszczenia zdobywania odznaki zostały wprowadzano tak zwane „dni wycieczkowe” – na jeden „dzień wycieczkowy” składa się 6 godzin wędrówki według czasu przewodnikowego. Celem zdobycia odpowiednich kategorii/stopni odznak, należy odbyć odpowiednią ilość „dni wycieczkowych”, również w odpowiednich krainach górskich, dokumentując je w wykazie górskich wycieczek lub w specjalnie przygotowanej książeczce.

OdznakaAniaJarek
Mała BrązowaOdznaka GOT PTT 'Mała Brązowa'  
Mała SrebrnaOdznaka GOT PTT 'Mała Srebrna'  
Mała ZłotaOdznaka GOT PTT 'Mała Złota'  
Duża SrebrnaOdznaka GOT PTT 'Duża Srebrna'  
Duża ZłotaOdznaka GOT PTT 'Duża Złota'  

3 komentarze

niedzielnituryści

about 2 lata ago

Witajcie. Też próbuję zbierać punkty na odznakę PTT, jednak jestem trochę zagubiona w regulaminie. Jak liczycie wycieczki, które mają mniej niż 6 godzin? Ostatnio byłam na Babiej Górze i wychodzi, że ta trasa ma 5:20. Czy liczy się ją jako trasę 3-godzinną? Powiem szczerze, że tutaj nawet zdobycie brązowej odznaki wydaje się nie lada wyczynem. Rzadko robie trasy powyżej 6 godzin, za to bardzo często trasy mające ponad 5 godzin. Chyba wolę punktację PTTK w tym wypadku. Gdzie szukacie "przewodnikowych" czasów wycieczek? Nawet czasy na mapach różnych wydawców się różnią.

Odpowiedz

Jarek

about 2 lata ago

Witamy u nas :). Generalnie wychodzimy z założenia, że albo wycieczka powinna mieć minimum 6 godzin, albo będą to dwie wycieczki. Na tę chwilą takie podejście się sprawdzało. Za bardzo nie szukamy. Często wpisujemy nasze rzeczywiste czasy przejść, które często są "szybsze" od map i przewodników, a jak akurat nie mamy, to posiłkujemy się posiadanymi przewodnikami. Pamiętaj, że odznaka ma zachęcać do wycieczki i raczej nikt nie będzie się przyglądał delikatnej różnicy czasowej, jakie się pojawiają w przewodnikach / mapach.

Odpowiedz

niedzielnituryści

about 2 lata ago

Teraz już wszystko jasne. Bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked