Główny Szlak Beskidzki PTTK

Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego, liczący obecnie około 520 kilometrów, znakowany kolorem czerwonym, biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jest to najdłuższy szlak w polskich górach, przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.

Główny Szlak Beskidzki został wytyczony w okresie międzywojennym. Przebieg części zachodniej (Ustroń-Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończono go w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła aż do Czarnohory.

Odznaka Główny Szlak Beskidzki PTTK została ustanowiona celem popularyzacji tego szlaku i przyznawana jest za jego przejście. Regulamin wprowadza cztery stopnie odznaki:

  • brązowy – przyznawany za zdobycie w dowolnym czasie i podczas dowolnej liczby wycieczek na trasie szlaku minimum 200 punktów GOT PTTK
  • srebrny – przyznawany za zdobycie kolejnych 200 punktów GOT PTTK na trasie szlaku
  • złoty – przyznawany za przejście pozostałych, dotychczas nie przebytych części szlaku
  • diamentowy – za przejście całego szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni

Do ewidencji przebytych wycieczek służy książeczka GOT PTTK, która wraz z potwierdzeniami uzyskanymi w terenie, analogicznie jak dla GOT PTTK, stanowi dokumentację zdobywania odznaki.

Podobne odznaki:

Stopień odznakiAniaJarek
BrązowyOdznaka Brązowa Główny Szlak Beskidzki PTTK  
SrebrnyOdznaka Srebrna Główny Szlak Beskidzki PTTK  
ZłotyOdznaka Złota Główny Szlak Beskidzki PTTK  
DiamentowyOdznaka Diamentowa Główny Szlak Beskidzki PTTK  

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked