Malowniczy Przełom Wetliny, czyli rezerwat „Sine Wiry”

Malowniczy Przełom Wetliny, czyli rezerwat „Sine Wiry”

W Bieszczady zwykliśmy przyjeżdżać regularnie, co roku, jednak tradycja ta zakończyła się mniej więcej pięć lat temu. W tym roku postanowiliśmy wrócić do najbardziej na wschód Polski wysuniętego pasma górskiego, spędzając tutaj długi weekend sierpniowy.

Bieszczady są nam dobrze znane, jednak wcześniej zawsze zapatrzony byłem (tak, w głównej mierze ja :)) w wyższe partie gór. Tym razem odpuściliśmy sobie górskie wypady, zapuszczając się w miejsca rzadziej odwiedzane. Jednym z nich jest rezerwat krajobrazowy Sine Wiry, o którego istnieniu (wstyd to przyznać…) dowiedzieliśmy się podczas pobytu w Sandomierzu.

Do rezerwatu można dostać się na dwa sposoby. Pierwszym jest zostawienie samochodu na parkingu przed Polankami, pomiędzy Dołżycą a Bukowcem i podążanie szutrową drogą rozpoczynającą się za polem namiotowym. Drugi sposób to skorzystanie z drogi prowadzącej z Kalnicy, która… w sumie łączy się z pierwszym wariantem. My postanowiliśmy pójść pierwszą, trochę krótszą opcją.

Spacer do Sinych Wirów zajął nam trochę ponad godzinę (niestety, nie dotarliśmy do nieistniejącej już wsi Zawój), spacerowym, czy też fotograficznym tempem. Po dotarciu do rezerwatu, zeszliśmy na brzeg by zobaczyć Przełom Wetliny – urokliwego miejsca, gdzie spędziliśmy trochę więcej czasu niż planowaliśmy, zanim udaliśmy się w dalszą drogę.

Bieszczadzka legenda głosi, że gdy Łoś z Zawoju pije wodę z Wetlinki to na nizinach na pewno będzie powódź…

Kolejnym punktem wycieczki (i ostatnim) stała się ścieżka widokowa prowadząca do właściwych „Sinych Wirów” wraz z Łosiem z Zawoju, czyli legendarną skałą, która z każdej strony przypominała mi… jelenia :). Wszystkich niezdecydowanych, czy skierować kroki na ścieżkę widokową, zdecydowanie zachęcam :)!

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Buk – Jezioro Szmaragdowe
(3.2 km)
bez szlaku1 godz. 10 min3 / 3
Jezioro Szmaragdowe – Buk
(3.2 km)
bez szlaku0 godz. 50 min3 / 3
Rzeczywisty czas przejścia:
Czas ruchu:
Czas postoju:
2 godz. 00 min
2 godz. 00 min
0 godz. 00 min
6 / 6

Profil trasy

Dojazd

Do Rezerwatu „Sine Wiry” można się dostać na dwa sposoby. Jeden sposób do zostawienie samochodu na parkingu przed Polankami na drodze DołżycaBukowiec i podążanie szutrową drogą rozpoczynającą się za polem namiotowym. Druga możliwość to droga prowadząca z Kalnicy.

Przewodniki

  • Praca zbiorowa. "Bieszczady. Przewodnik". Rewasz, 2006
  • Kłos S.: "Bieszczady. Ostatni taki zakątek". Sport i Turystyka - MUZA SA, 2012
  • Motak M.: "Bieszczady". Pascal, 2003

Mapy

  • "Bieszczady. Mapa dla wytrawnego turysty", skala 1:60 000. Wydanie II, Ruthenus, 2005/2006
  • "Bieszczady", skala 1:50 000. Wydanie III, Sygnatura, 2008

Strony warte odwiedzenia

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar