„Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” – Jacek Hugo-Bader

„Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” – Jacek Hugo-Bader

Tragedia, która rozegrała się na stokach Broad Peak (8051 m n.p.m.) w minionym roku, wraca i z całą pewnością jeszcze kilka razy wróci. Co prawda, dla prasy nie jest już to temat numer jeden, ludzie związani z górami już tak bardzo się tym nie emocjonują – co nie znaczy, że zapomnieli – przyszła więc kolej na książki.

Brat zmarłego Macieja Berbeki, Jacek, w czerwcu tego roku zorganizował wyprawę poszukiwawczą po ciała tych, którzy w górach pozostali na zawsze – Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Jednym z uczestników tej wyprawy został dziennikarz Jacek Hugo-Bader, który postanowił uwiecznić to wydarzenie wraz ze wspomnieniami rodzin na kartkach książki.

Relacja jest swego rodzaju reportażem, lecz nie spełnia kryteriów tego rodzaju literackiego – autor nie skupia się tylko i wyłącznie na losach wyprawy poszukiwawczej, raczej jest ona tłem dla opisu tragicznego ataku na Broad Peak i wydarzeń, które nastąpiły później. Co zwraca uwagę, Jacek Hugo-Bader dla większości poruszanych wątków prezentuje różne spojrzenia i zmusza do samodzielnego wyciągania wniosków, sam nie ocenia, nie opowiada się po żadnej ze stron.

Ciekawym uzupełnieniem książki jest zapis rozmów, jakie prowadził podczas ataku szczytowego kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, z jej uczestnikami. Jest to naprawdę mocny materiał, dający do myślenia. Dodatkowo, autor umieścił całkiem dużą ilość komentarzy z for internetowych, co również jest ciekawym materiałem, pokazującym jednocześnie słabość internetu, gdzie każdy, a przede wszystkim anonimowa osoba, jest mądry.

Podwójna narracja nie wszystkim przypadnie do gustu. Autor zastosował ten zabieg, aby odróżnić narrację książki, od narracji filmu, co może początkowo sprawiać problemy. Nawiązując do narracji filmu, zastanawiam się, czy on powstanie. Autor na końcu książki wyraża niestety zwątpienie…

TytułDługi film o miłości. Powrót na Broad Peak 
Autor
WydawnictwoZnak
Językpolski
ISBN978-83-240-2993-8
Data wydania
Liczba stron331
OkładkaTwarda

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "„Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” – Jacek Hugo-Bader"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy