Z widokiem na Pilsko

Z widokiem na Pilsko

Są miejsca, do których wraca się z przyjemnością. Dla mnie takim szczególnym punktem na mapie są okolice Hali Miziowej (1271 m n.p.m.). Właśnie tutaj postanowiłem „uciec” wraz z Jackiem, dość częstym towarzyszem wspólnych wędrówek, przemierzając drogę z Sopotni Wielkiej na wspomnianą już Halę Miziową, by następnie wejść na Romankę (1366 m n.p.m.), oczywiście odpoczywając uprzednio na Rysiance (1254 m n.p.m.).

Samochód zostawiliśmy na parkingu koło jednego z największych wodospadów w Beskidach, aby z tego miejsca dojść asfaltem do szlaku zielonego, rozpoczynającego właściwie naszą wycieczkę. Posunięcie to było czysto strategiczne – lepiej na początku „pomęczyć” się na asfalcie, niż zostawić ten element na koniec. Szlak wprowadził nas w las i rozpoczęliśmy niezbyt forsowne podejście kamienistą drogą. Dość szybko dotarliśmy do punktu wypoczynkowego, w którym swój początek (koniec) ma szlak czarny biegnący do Krzyżowej i korzystając z okazji, usadowiliśmy się wygodnie na przygotowanych do tego celu ławkach. Po raz pierwszy w tym dniu skierowaliśmy nasze oczy na Królową Beskidów – Babią Górę (1725 m n.p.m.) i bliższe Pilsko (1557 m n.p.m.). Po krótkim odpoczynku, zanim wyruszyliśmy dalej, miałem okazję „powalczyć” ze śmietnikiem ustawionym przez organizację WWF, próbując wyrzucić do niego odpadki. Na szczęście, ta misja zakończyła się sukcesem! Dalsza wędrówka do schroniska upłynęła bez większych komplikacji, z widoczną cały czas grupą Babiej Góry.

Hala Miziowa przywitała nas dokuczliwym wiatrem i nisko położonymi chmurami. Pies, współtowarzysz wycieczki, uniemożliwił nam posiłek w budynku schroniska, toteż pozostało nam delektować się jedzeniem na zewnątrz, za to z urokliwymi widokami.

Zebrawszy siły, ruszyliśmy za znakami czerwonymi na Halę Rysiankę. Trasa ta była przemierzona przeze mnie już n-razy, jednak teraz zaskoczyły mnie różnice wysokości do pokonania. Planując trasę, ufając swojej pamięci, potraktowałem ten odcinek jako „płaski”, co jednak nie ma swojego potwierdzenia w praktyce. Owszem, droga jest całkiem przyjemna, jednak z odpowiednim nastawieniem łatwiej ją przejść :). Na tym odcinku czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – już za Trzema Kopcami (1216 m n.p.m.), droga staje się dość bagnista, na szczęście z pomocą przychodzą położone kładki. Po kilku krokach znowu odpoczywaliśmy, tym razem na Rysiance.

Pogoda zmieniła się znacznie – ciężkie, ciemne chmury zniknęły, więc tym razem nawet nie myśleliśmy, aby chować się w schronisku. Co prawda w pewnym momencie lekko pokropiło, co trwało może minutę, ale spowodowało, że wszyscy turyści uciekli do budynku. Przez chwilę mieliśmy całą halę tylko dla siebie…

Robiło się już późno, dlatego dość szybko zebraliśmy się, aby zmierzyć się z ostatnim podejściem tego dnia. Czekała przecież na nas majestatyczna Romanka. Początkowe fragmenty podejścia są przyjemne i towarzyszą mu widoki na Pilsko, jednak od momentu wejścia w zalesiony teren szlak staje się coraz bardziej stromy. Wejście na szczyt zajęło nam niecałą godzinę i dla mnie był to najtrudniejszy fragment dnia. Zdobycie szczytu wynagrodziłem sobie chwilą leżakowania i zasłużonego odpoczynku.

Pozostało zejście do Sopotni Wielkiej, które pokazało swój „pazur”. Pierwszy fragment szlakiem niebieskim był przyzwoity, jednak o szlaku czarnym nie można tego powiedzieć. Zejście tym fragmentem jest strome i po porozrzucanych kamieniach. Tempo zdecydowanie nam spadło, ale szczęśliwie zeszliśmy na dół.

Żurek na szlaku

Tym razem sprawdziłem, jak smakuje żurek na Miziowej. I się nie zawiodłem – dostałem to, czego oczekiwałem! A już myślałem, że moje oczekiwania są zbyt wygórowane, ale jednak nie – da się! Zupa mogła być trochę bardziej gorąca, ale to „pikuś”.

Na Rysiance miałem okazję skosztować ciasto drożdżowe. No cóż, polecam!

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzasGOT
Sopotnia Wielka – Schronisko PTTK Hala Miziowazielony2 godz. 15 min13 / 6
Schronisko PTTK Hala Miziowa – Trzy Kopceczerwony0 godz. 55 min6 / 7
Trzy Kopce – Schronisko PTTK Hala Rysiankaczerwony0 godz. 30 min3 / 3
Schronisko PTTK Hala Rysianka – Romankażółty0 godz. 50 min5 / 3
Romanka – Sopotnia Wielkaniebieski
czarny
1 godz. 35 min6 / 13
 6 godz. 05 min33 / 32

Przewodniki

  • Figiel S., Janicka-Krywda U., Krzywda P., Wiśniewski W.: "Beskid Żywiecki. Przewodnik". Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2009
  • Figiel S., Niedźwiedź A., Stańczyk W., Warzecha A.: "Beskid Żywiecki i Makowski. Praktyczny przewodnik". Pascal, 2000
  • Figiel S., Krzywda P.: "Grupa Pilska, Lipowskiej i Romanki. Beskid Żywiecki cz. II. Przewodnik turystyczny". PTTK "Kraj", 1999

Mapy

  • "Beskid Żywiecki". Wydanie V. Skala 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2009
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar