Zdobywamy Skalke w Beskidzie Śląsko-Morawskim

Zdobywamy Skalke w Beskidzie Śląsko-Morawskim

W sobotę (10. lipca) podjęliśmy (Ja i Jarek) decyzję, aby zdobyć kolejny „punkt kontrolny” do Międzynarodowej Odznaki Turystycznej – tym razem wybór padł na Skalkę (932 m n.p.m.) w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Ze względów technicznych (brak ważnego przeglądu samochodowego :)), wyjazd opóźnił się o tydzień, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Dotychczas odwiedziliśmy już kilka miejsc, które są wymagane do wspomnianej odznaki. Jednak fakt, że „zabawa” ma zakończyć się 15.09.2012 ma dla nas swoje konsekwencje – im bliżej tej daty, tym częściej będziemy odwiedzać góry naszych sąsiadów…

Początek trasy zaplanowaliśmy w miejscowości Mosty u Jablunkova, do której stosunkowo łatwo dojechać z Polski (my przekroczyliśmy granicę w Cieszynie i drogą E75 poruszaliśmy się na południe). Gdy w końcu dotarliśmy do owej miejscowości zaczęło się poszukiwanie szlaku czerwonego. Zjechaliśmy w drogę za kościołem i jak się okazało, właśnie tam biegł szlak, który miał nas zaprowadzić do schroniska Chata Skalka. Samochód zaparkowaliśmy niedaleko informacji turystycznej (parkowanie zaraz przy IT wydawało się ryzykowne ze względu na trwający remont torów kolejowych i dworca).

Po przekroczeniu torów kolejowych (przejściem podziemnym, które aktualnie jest budowane), szlak prowadzi pod górę asfaltową drogą między domkami (z bardzo ładnymi i zadbanymi ogródkami). Po około 10 minutach wchodzi się w las, który w upalny dzień zazwyczaj okazuje się zbawieniem… Niestety podejście jest dość strome i męczące, a latające tam owady nie oglądają reklam i nie wiedzą, że środek, którym byliśmy spryskani powinien je odstraszać :), co powodowało, że wszelkie postoje raczej nie wchodziły w grę. Dalsza droga nie nastręczała większych problemów (zdecydowanie początkowe podejście jest największym wyzwaniem) i w sumie po niecałej godzinie osiągnęliśmy cel tego dnia – zza drzew wyłoniło się schronisko – duży budynek z tarasem na którym można usiąść w cieniu rozłożonych parasoli.

Po krótkim odpoczynku, udaliśmy się w dół tym samym szlakiem, aby wsiąść w samochód i drogą przez Zwardoń wrócić do Katowic.

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzas
Mosty u Jablunkova – Chata Skalkaczerwony1 godz. 00 min
Chata Skalka – Mosty u Jablunkovaczerwony0 godz. 40 min
 1 godz. 40 min

Mapy

  • "Beskid Trzech Granic. Czechy, Polska, Słowacja". Wydanie I. Skala 1:75 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2007
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar