„Na Szczytach Świata” – Jerzy Kukuczka, Tomasz Malanowski

„Na Szczytach Świata” – Jerzy Kukuczka, Tomasz Malanowski

Jarek Zaktaulizowany: 2 kwietnia 2018 (Opublikowany: 2 marca 2014)

Książkę „Na Szczytach Świata” spokojnie można zaliczyć do klasyki literatury górskiej. Forma – wywiad/rzeka – czyta się wyśmienicie, tym bardziej, że poruszonych jest wiele „trudnych tematów”. Bardzo często pytaniom Tomasza Malanowskiego towarzyszy dłuższy wywód Jerzego Kukuczki, bez zbędnego wygładzania rzeczywistości. Warte polecenia!

Ideą wywiadu jest opis wejść alpinisty na czternaście najwyższych szczytów świata. Jednak takie podsumowanie bardzo upraszcza to, co tutaj znajdziemy. Na kartach książki zostało to zrobione bardziej precyzyjne: „(…) rozmowa na wiele górskich tematów. O trudnych początkach (…). O walce z samym sobą (…). O doborze partnera (…). O śmierci i przyjaźni. O wyborze – pomóc i narazić siebie czy ratować własne życie. (…) I o wielu, wielu bliskich sercu Jerzego Kukuczki sprawach. W prosty, obdarty z górskiej martyrologii, szczery sposób, ubrany w swobodny dialog.”

Do mnie z całą pewnością przemawia szczerość, jaką tutaj znajdujemy. Między innymi na pytanie, co w życiu (rodzina, czy może góry) jest najważniejsze, Kukuczka odpowiada: „Co jest dla mnie najważniejsze w życiu? Odpowiem szczerze – góry”. Bardzo ciekawe jest również podejście do partnerstwa, a więc tematu jakże popularnego ostatnio w naszym kraju. Co powiedział, kilkadziesiąt lat temu Kukuczka na podobny temat? „Staram się postępować zgodnie z własnym sumieniem. Ale nie mogę założyć, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której okażę się draniem”.

Pewną nowością w książce są zamieszczone kody QR, po zeskanowaniu których trafiamy na stronę internetową przedstawiającą zdjęcie danego szczytu wraz z krótkim opisem. Dla mnie rozwiązanie to jest ubogie i zdecydowanie wolałbym, aby owo zdjęcie znalazło się w samej książce.

Tytuł Na szczytach Świata  
Autor
Wydawnictwo Fundacja ‚Wielki Człowiek’
Język polski
ISBN 978-83-937896-0-3
Data wydania
Liczba stron 208
Okładka miękka
Zobacz, gdzie kupić
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x