„Na Szczytach Świata” – Jerzy Kukuczka, Tomasz Malanowski

„Na Szczytach Świata” – Jerzy Kukuczka, Tomasz Malanowski

Książka, którą spokojnie można zaliczyć do klasyki literatury górskiej. Forma – wywiad/rzeka – czyta się wyśmienicie, tym bardziej, że poruszonych jest wiele „trudnych tematów”. Bardzo często pytaniu Tomasza Malanowskiego towarzyszy dłuższy wywód Jerzego Kukuczki, bez zbędnego wygładzania rzeczywistości. Warte polecenia!

Ideą wywiadu jest opis wejść alpinisty na czternaście najwyższych szczytów świata. Jednak takie podsumowanie bardzo upraszcza to, co tutaj znajdziemy. Na kartach książki zostało to zrobione bardziej precyzyjne: „(…) rozmowa na wiele górskich tematów. O trudnych początkach (…). O walce z samym sobą (…). O doborze partnera (…). O śmierci i przyjaźni. O wyborze – pomóc i narazić siebie czy ratować własne życie. (…) I o wielu, wielu bliskich sercu Jerzego Kukuczki sprawach. W prosty, obdarty z górskiej martyrologii, szczery sposób, ubrany w swobodny dialog.”

Do mnie z całą pewnością przemawia szczerość, jaką znajdzie tutaj każdy. M.in. na pytanie, co w życiu (rodzina, czy może góry) jest najważniejsze, Kukuczka odpowiada: „Co jest dla mnie najważniejsze w życiu? Odpowiem szczerze – góry”. Bardzo ciekawe jest również podejście do partnerstwa, a więc tematu jakże popularnego ostatnio w naszym kraju za sprawą pamiętnej wyprawy na Broad Peak z 2013 roku, w której zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Wiele oskarżeń pada w kierunku Adama Bieleckiego, że nie poczekał na partnerów. Często, oskarżenia te wypowiadają osoby, które nigdy nie znalazły się w podobnej sytuacji. A co powiedział, kilkadziesiąt lat temu Kukuczka na podobny temat? „Staram się postępować zgodnie z własnym sumieniem. Ale nie mogę założyć, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której okażę się draniem”.

Pewną nowością w książce są zamieszczone kody QR, po zeskanowaniu których trafiamy na stronę www przedstawiającą zdjęcie danego szczytu wraz z krótkim opisem. Dla mnie rozwiązanie to jest ubogie i zdecydowanie wolałbym, aby owo zdjęcie znalazło się w samej książce…

TytułNa szczytach Świata 
Autor
WydawnictwoFundacja 'Wielki Człowiek'
Językpolski
ISBN978-83-937896-0-3
Data wydania
Liczba stron208
OkładkaMiękka

X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar