„Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka” – Piotr Drożdż

„Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka” – Piotr Drożdż

Jarek Zaktaulizowany: 27 marca 2018 (Opublikowany: 26 października 2013)

Gdy książka „Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka” trafiła w moje ręce, szybko ją przekartkowałem i pomyślałem – rewelacja. Kolorowe, przykuwające uwagę zdjęcia, czy też bardzo dobry, miły w dotyku papier, zachęcają do czytania. Tym razem nie odłożyłem książki na półkę, jak to mam w zwyczaju, tylko od razu zabrałem się do lektury.

Książka, będąca efektem rozmów przeprowadzonych przez Piotra Dróżdża z Ryszardem Pawłowskim, budziła skrajne emocje. Początkowo czytało się ją bardzo dobrze, potem postać Pawłowskiego, przedstawiana na kartkach, zaczęła mnie denerwować. Końcówka, na szczęście, złagodziła ostry osąd.

Muszę przyznać, że pozycję „Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka” dobrze się czytało. Nie chcę omawiać poszczególnych części, gdyż z mojej perspektywy mija się to z celem. Warto natomiast wspomnieć, że w wielu miejscach koresponduje z górskim książkami innych autorów, często prezentując zupełnie inny pogląd. Znamienna i bardzo częsta jest polemika z Anną Czerwińską i książkami z serii GórFanka. Co prawda Pawłowski podkreśla, że darzy Czerwińską sympatią, jednak da się wyczuć napięcie, jakie występuje pomiędzy tymi osobami. Myślę, że podchodząc do książki Piotra Dróżdża warto wcześniej lub później sięgnąć po serię GórFanka, celem spojrzenia na tę samą sprawę z zupełnie innej strony.

Jak wspomniałem we wstępie, momentami podczas czytania byłem zdeprymowany. Często (z podkreśleniem na „często”) Pawłowski przedstawia siebie jako człowieka o nadzwyczajnych predyspozycjach. Odnosiłem wrażenie, że przy Nim superbohaterowie pokroju Batmana, Supermena to amatorzy…

Książka ma swoje słabe strony. Szczęśliwie, w moim odczuciu jest ich znacznie mniej, niż tych dobrych. Z całą pewnością jest to ciekawa lektura, wzbogacona bardzo dużą ilością archiwalnych zdjęć.

Tytuł Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka  
Autor
Wydawnictwo Góry Books
Język polski
ISBN 978-83-62301-18-8
Data wydania
Liczba stron 288
Okładka miękka
Zobacz, gdzie kupić
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x