„Krzysztof Wielicki. Mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1” – Piotr Drożdż

„Krzysztof Wielicki. Mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1” – Piotr Drożdż

Jarek Zaktaulizowany: 1 czerwca 2018 (Opublikowany: 28 lutego 2015)

Literatura górska, będąca swego rodzaju niszą, mająca w swoich zbiorach bardzo wiele pozycji, cierpiała. Cierpiała z powodu braku biografii Krzysztofa Wielickiego. Za wyjątkiem „Rozmów o Evereście” i albumu „Korona Himalajów” omawiającego pokrótce biografię tego wybitnego himalaisty, na półkach nie sposób było znaleźć całościowego opracowania. Cierpiała, aż do teraz. Za sprawą Piotra Drożdża i książki „Krzysztof Wielicki. Mój wybór. Wywiad-rzeka.” ta luka została uzupełniona.

Moje oczekiwania w stosunku do tytułowej książki były wysokie. Wpływ na to miały co najmniej dwa czynniki: 1) wywiad-rzeka z Ryszardem Pawłowskim będący na wysokim poziomie; 2) osobowość Wielickiego, który zawsze podczas swoich prelekcji budzi mój podziw dystansem do siebie, swoich ociągnięć, spokojną oceną sytuacji. Za sprawą wywiadu Piotra Drożdża otrzymałem połączenie tych cech, a więc otrzymałem to, czego oczekiwałem.

Wielicki opowiada ciekawie i barwnie i jest do bólu szczery – tak, jak podczas swoich prelekcji. Nie upiększa, nie osładza, nie koloryzuje, nie ukrywa potknięć. Dzięki temu książka jest ciekawą opowieścią, którą czyta się z zainteresowaniem, co nie do końca udało się w innej książce Piotra Drożdża „Ryszard Pawłowski – 40 lat w górach. Wywiad-rzeka”. Wielicki, pomimo większych osiągnięć w moim odczuciu, nie przedstawia się jako superbohater.

Pierwszym tom, zilustrowany ponad setką zdjęć, opowiada o początkach Wielickiego w górach, pierwszych wyjazdach w Tatry, Alpy, Kaukaz, Pamir, Hindukusz i góry najwyższe, wraz z zimowym wejściem na Mount Everest. Rok 1989 roku, będący przełomowym dla Polski, jak i polskiego himalaizmu, kończy opowieść. Kolejne lata zostaną opisane w tomie drugim.

Gorąco zachęcam do lektury!

Tytuł Krzysztof Wielicki. Mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1  
Autor
Wydawnictwo Góry Books
Język polski
ISBN 978-83-6230-121-8
Data wydania
Liczba stron 298
Okładka miękka
Zobacz, gdzie kupić
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x