Zimowe wejście na Świnicę

Zimowe wejście na Świnicę

Piękna i majestatyczna. Groźna i niebezpieczna. Świnica (2301 m n.p.m.). Szczyt znany mi z letnich wędrówek, był celem wycieczki w ramach Kursu Zimowego Turystyki Wysokogórskiej, a pogoda spowodowała, że tę wyprawę zapamiętam na długo (w pozytywnym znaczeniu!).

Ze schroniska Murowaniec wyszliśmy zaraz po 9:00, kierując się szlakiem żółtym w stronę wyciągu na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Do tego mniej więcej momentu towarzyszył nam lekki deszcz, jednak już na podejściu zielonym szlakiem na Liliowe (1952 m n.p.m.) zamienił się on w delikatnie prószący śnieg. Z tym, że delikatny był tylko na początku :).

Po dotarciu na Liliowe, ze strony naszego instruktora pojawiło się zawahanie, czy iść dalej. Z drugiej strony widać było chęć wejścia z nami na wierzchołek. A że grupa była zdeterminowana, postanowiliśmy iść dalej do Przełęczy Świnickiej (2051 m n.p.m.), odkładając decyzją o ewentualnej rezygnacji na później.

Do przełęczy dotarliśmy w bardzo dobrej kondycji, potwierdzając, że pomimo naprawdę niesprzyjających warunków, co widać na zdjęciach, jesteśmy w stanie osiągnąć szczyt. Tym samym decyzja zapadła. Nastąpiła dłuższa przerwa związana z wiązaniem się linami powstałych 2 zespołów, w których mieliśmy iść dalej do góry.

Wskoczyliśmy na szczyt. Przynajmniej takie miałem wrażenie. Teraz widzę, że zajęło nam to 1:15, czego w ogóle nie odczułem. W trakcie podejścia zastanawiałem się, jak my będziemy schodzić? Odpowiedź miałem zaraz poznać :). Pogoda cały czas się pogarszała (w twarze zaczęły zacinać drobinki lodu), więc po osiągnięciu szczytu zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, ukazujących wspaniałe panoramy i nie zabawiając tam długo – ewakuowaliśmy się.

Po pół godzinie byliśmy z powrotem na przełęczy, gdzie szybko rozwiązaliśmy się i ponaglani przez Mariusza (cytując: „wylej tę herbatę” :)) ruszyliśmy dalej. Tempo trochę uspokoiliśmy dopiero dochodząc do żółtego szlaku. W każdym razie, przed godziną 15:00 byliśmy już w schronisku, a od momentu rozpoczęcia zejścia ze Świnicy minęły niecałe 2 godziny.

Na koniec warto tę wycieczkę podsumować. Co prawda pogoda nie pozwoliła nam zachwycać się zimowymi widokami, z drugiej strony zrobiła z tej wycieczki trochę ekstremalną. Każdemu uczestnikowi kursu to się podobało. Gdyby nie ta kapryśna pogoda, to nie byłoby to!

Galeria

Informacje praktyczne

Trasa

OdcinekSzlakCzas *GOT
Schronisko Murowaniec – Dwoiśniakżółty0 godz. 15 min2 / 1
Dwoiśniak – Przełęcz Liliowezielony1 godz. 05 min5 / 2
Przełęcz Liliowe – Świnicka Przełęczczerwony0 godz. 40 min3 / 2
Świnicka Przełęcz – Świnicaczerwony1 godz. 15 min4 / 1
Świnica – Świnicka Przełęczczerwony0 godz. 30 min1 / 4
Świnicka Przełęcz – Przełęcz Lilioweczerwony0 godz. 25 min2 / 3
Przełęcz Liliowe – Dwoiśniakzielony0 godz. 25 min2 / 5
Dwoiśniak – Schronisko Murowaniecżółty0 godz. 15 min1 / 2
Rzeczywisty czas przejścia: **
Czas ruchu: **
Czas postoju: **
5 godz. 45 min
2 godz. 45 min
3 godz. 00 min
20 / 20

* Czasy szczegółowe zawierają przerwy związane z zakładaniem / zdejmowaniem raków.
** Czasy ogólne zawierają przerwy związane z wiązaniem się linami / rozwiązywaniem się z lin.

Profil trasy
X

Podoba Ci się nasz blog? Dołącz do nas na Facebooku!

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Zimowe wejście na Świnicę"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy